Semena například rajčat si uchovávám z letošní úrody sám. Bude to jednou nezákonné?Brusel sklízí, co zasel
Autor: Ivan Hoffman
Připravované nařízení Evropské unie o osivech vyvolalo takový odpor veřejného mínění, že Brusel údajně zařadil zpátečku. Proti původnímu záměru se prý nebudou za používání a směnu vlastních, necertifikovaných semen a sazenic pronásledovat drobní pěstitelé, zahrádkáři, zelináři. Podezřelý je ovšem samotný nápad centrálně evidovat veškerá osiva a zakázat používání jiných, než těch certifikovaných a evidovaných.
Argumentace bezpečností je směšná, uvědomíme-li si, že příroda milióny let funguje bez certifikace, aniž by rozmanitost necertifikovaných rostlin představovala nějaký problém.
Nařízení EU o užívání množitelského materiálu a jeho certifikaci není text, který lze přečíst a pochopit bez právnického vzdělání, jak konstatují zahrádkáři, kteří se pokusili bruselskou hatmatilku rozluštit. Nesrozumitelnost má své důvody. Smyslem byrokracie je záludně zatížit pěstitele různými poplatky a zlikvidovat malé a střední podnikatele, aby více vydělali globální producenti unifikovaných produktů. Že to tak je ovšem víme pouze zprostředkovaně od překladatelů z „bruselštiny". Bez nich nemáme šanci zjistit, co se na nás chystá.
Evropská unie je zdá se zralá na zásadní reformu. Přežije jen v případě, že začne dělat servis pro občany. Dnešní stav, kdy bruselské úředníky řídí prostřednictvím lobbyistů globální korporace a nadnárodní finančníci, nás poškozuje. Evropskou unii, coby společenství lidí obývajících Evropu, hrubě poškozují její vlastní instituce. Vymkly se kontrole a pracují proti nám, když administrativně ničí konkurenci, podnikání a likvidují pracovní místa. K záchraně EU naštěstí stačí rozpustit její úředníky a zrušit, co zavedli.
Žádné komentáře:
Okomentovat