V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)

úterý 23. září 2014

Řetězce nás škubou

Komora: Řetězce prodávají potraviny se stále vyššími přirážkami
Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. Ty se pohybují od 30 až 40 procent u pečiva nebo výsekového masa až po více než 100 procent u některých mléčných výrobků. Na tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé Potravinářské komory. Podle jejího ředitele Miroslava Koberny by snížení marží, které jsou v Česku vyšší než v západní Evropě, pomohlo zvýšení kvality potravin. Stát by proto měl využít prostředků k jejich omezení.


(Radio Praha - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, radio.cz)

pondělí 22. září 2014

Gratulace generálovi

Kdyby člověk věděl, co vše to přinese České republice a AČR...
Gratulace generálovi
Autor: Ivan Hoffman

Generál Petr Pavel přijímá ze všech stran gratulace ke zvolení do funkce předsedy Vojenského výboru NATO. Zdůrazňuje se výjimečnost rozhodnutí, kdy je nejvyšší vojenská funkce v Severoatlantické alianci svěřena vojákovi východoevropské členské země. Generál Pavel sice absolvoval několik kurzů na prestižních britských školách, ale vojenskému řemeslu se vyučil v Opavě, Vyškově a v Brně. Jako vojáka Varšavské smlouvy ho určitě ani ve snu nenapadlo, že jednou udělá skvělou kariéru u konkurence.
I když politici tvrdí, že Pavlovo zvolení je úspěchem české diplomacie, a sám generál říká, že byl zvolen „na základě reputace, kterou budovaly stovky a tisíce českých vojáků a občanských zaměstnanců nejen v misích, ale i na zahraničních pracovištích", do nejvyšší vojenské funkce v NATO by určitě nebyl zvolen, kdyby neměl autoritu, reputaci a kdyby nebyl partnery ve Vojenském výboru NATO vnímán jako profesionál, na kterého je spolehnutí.
Generál Pavel se stane hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka NATO, kterým bude Nor Jens Stoltenberg. Co generál Pavel bývalému norskému premiérovi poradí? Hodně bude záležet na tom, jestli se NATO spokojí s obrannou doktrínou, anebo převládne názor, že je užitečné se silněji vojensky angažovat i mimo území členských zemí. Pokud NATO do vysoké vojenské funkce zvolilo člověka se zkušenostmi ze zahraničních vojenských misí, pak generál Pavel nejspíše bude řešit vojenskou koordinaci a logistiku ve válečných konfliktech. Generál Pavel nebude přímo velet k útoku, ale bude Severoatlantické radě radit, jak se ubránit, jak vyhrát anebo alespoň neprohrát. Přejme mu dobré nápady. A publikum, které naslouchá.

neděle 21. září 2014

Petr Pavel

Pavel bude se Zemanem jednat o svém nástupci asi koncem září
Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se o víkendu stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí. Řekl to novinářům po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny.


Jakpak to ovlivní personální složení u nás na mém pracovišti?

středa 17. září 2014

Spravedlnost pro Janouška

...příslib, že snad směřujeme k právnímu státu, kdy jsou si lidé před zákonem rovni? Snad... Či spíš: kéž by...
Spravedlnost pro Janouška
Autor: Ivan Hoffmann

Řidič Roman Janoušek byl pravomocně odsouzen a je tedy nejen možné, ale také nutné na něj hledět jako na vinného. Jeho zločin byl přitom od začátku jasný a na presumpci neviny se kladl důraz hlavně proto, že šlo o řidiče prominentního, u kterého existovala velká pravděpodobnost, že se díky svému bohatství, vlivu a konexím vyhne trestu. V minulosti jsme byli svědky řady skandálů, u kterých chyběla vůle je šetřit, neboť viník platil za nedotknutelného.
Ze začátku se zdálo, že Janoušek může počítat s nadržováním policie, benevolencí vyšetřovatelů a s mírností soudů, když si najme špičkové advokáty, penězi nakloní svědky a shromáždí různé polehčující posudky. Jenomže jak plynul čas, v Janouškův neprospěch se měnila atmosféra ve společnosti. Lidé, kteří by ho v minulosti kryli, ztratili v politice, v justici či v policii vliv a veřejnost pozorně sledovala, zda prominentovi projde, že svým porsche srazil ženu, která se ho snažila zastavit na útěku od dopravní nehody, kterou v opilosti způsobil.
Roman Janoušek se nakonec dočkal rozsudku spravedlivého. Dostal pouze čtyři a půl roku za těžké ublížení na zdraví, po té co soudkyně nesouhlasila s obžalobou, že se Janoušek pokusil o vraždu. V takovém případě by totiž podle soudkyně akceleroval rychleji. Roman Janoušek půjde za mříže, pokud tedy někam neuteče, a pro veřejnost to bude příslib, že snad směřujeme k právnímu státu, kdy jsou si lidé před zákonem rovni. Je důležité, že se Janouškovi nepodařilo ze svého činu vylhat. Stejně tak je ale důležité, že rozsudek proti němu nebyl nespravedlivě zaujatý a že nedostal tvrdší trest, než jaký mu patří jen proto, že přišel o politické krytí.

čtvrtek 4. září 2014

Ležérní nepolitik


Zase jednou stojí za citaci! Díky pane Hoffmane...
Ležérní nepolitik
Autor: Ivan Hoffman

Na odpolitizování státní správy můžeme zapomenout. Minimálně v tomto volebním období se pro něco takového nenajde politická vůle. Koaličně opoziční souznění narušili pouze komunisté, Okamura a prezident Zeman, ale ti nemají šanci široký poslanecký konsenzus ohledně zneškodnění služebního zákona ovlivnit. Zatímco od ČSSD, ODS a Bělobrádkových či Kalouskových lidovců se celkem dalo čekat, že se výnosného vlivu na úředníky nevzdají, u Andreje Babiše a jeho lidí je rezignace na odpolitizování a profesionalizaci státní správy překvapením a zklamáním. Jedná se totiž současně o rezignaci na sliby učiněné před volbami a na naději voličů, že ANO bude něčím lepším, než jsou zavedené politické partaje.
Andrej Babiš za svou popularitu vděčí ze všeho nejvíce svému ležérnímu antipolitickému stylu. Ten mu umožňuje místo sdělování závazných stanovisek politiku pouze nezávazně glosovat. Ukáže-li se některá jeho glosa mimo, anebo s ní u partnerů či spolustraníků narazí, ležérně bere vyslovené zpět a na stejné téma zkusí glosu jinou. Tak tomu bylo i u služebního zákona, kdy jeden den prohodí, že navrhne koaliční radě vypuštění politických náměstků, aby na druhý den nechápal, proč tito panu prezidentovi vadí a neshledává nic špatného na tom, když si ministr jednoho dva takové lidi na ministerstvo přivede.
Někdo by měl žalovat v Bruselu, že náš parlament nepracuje na požadovaném odpolitizování státní správy, nýbrž na fintě jak tento nešvar nenápadně zabetonovat do budoucna. Neprůhledné čerpání dotací by mohl překazit prezident Zeman, anebo by české politiky mohla v Bruselu udat paní Jourová. Ta ví o politických machinacích s evropskými penězi úplně vše.