Bohužel, veto pana prezidenta je, jak známo, spíše symbolické, neboť nalobovaní poslanci ho zase klidně přehlasují, ale... Třeba si do té doby stihneme zvolit jiné poslance :-)
Vetované štítky
Autor: Ivan Hoffman
Prezident Václav Klaus odmítl podepsat zákon nařizující opatřovat budovy energetickými štítky. A učinil naprosto správně. Jedná se o ten případ regulace, jejímž pravým důvodem je vytáhnout z lidí peníze, které si, jak pan prezident správně upozorňuje, rozdělí obchodníci s jinak neprodejnými technologiemi a také ti, kteří budou štítky přidělovat či kontrolovat.
Pokud snad novela zákona o hospodaření energií náhodou byla vedena dobrými úmysly, pak je to přesně ten případ, kdy je dobrými úmysly dlážděna cesta do pekla. Chystaný byznys s energetickými štítky se sice tváří ekologicky a ekonomicky, jeho podstatou je ale státem legalizovaná šikana stavitelů a vlastníků nemovitostí.
Nadešel čas posvítit si na podezřelou praxi přijímání zákonů a nařízení vymyšlených různými spekulanty a prosazovanými vlivnými zájmovými skupinami přes vhodně zainteresované a štědře stimulované zákonodárce. Také by neuškodil nezávislý audit, který by vytipoval zákony, normy či závazné předpisy, které je v zájmu občana vhodné zrušit a vyhodit do koše. Řekněme, že by podmínkou přijetí nového zákona bylo zrušení několika starých. Aby se zaplevelený právní řád zpřehlednil.
Prezidentovo veto je ovšem i příležitostí si říct, že bychom u politiků měli hodnotit jejich jednotlivé postoje a činy, to jak hlasují a co podepisují, či nepodepisují. Rozumný člověk se kriticky postaví ke špatnému rozhodnutí politika, kterého volil, a naopak pochválí správný postoj u činitele, který mu jinak není dvakrát sympatický. Kádrovat politiky podle jejich politické příslušnosti je naivní, neboť za pestrými nálepkami je stejné zboží. Důležité je nenechat se od nich povinně oštítkovávat.
Žádné komentáře:
Okomentovat