Daniel Raus: Daně podle Ibn Chaldúna
Kde jsou ty časy, kdy se k nám jezdilo nakupovat z okolních států? Dnes je situace opačná. Kdo bydlí blízko hranic, nakupuje u sousedů, včetně Rakouska nebo Německa, kde je mnoho věcí levnějších a k tomu ještě kvalitnějších. Podepisuje se na tom řada faktorů, mezi něž patří především daně. Ministerstvo financí v tomto týdnu oznámilo, že zvýšená daň z přidané hodnoty nepřinese zdaleka tolik peněz, kolik čekalo.
„Na počátku říše byly daně nízké a výnosy z nich vysoké. Na konci říše byly daně vysoké a výnosy z nich nízké.“ Tuto větu napsal ve 14. století arabský historik Ibn Chaldún. Vystihl dokonale mechanismus, který se k daním váže. Jejich zvyšování totiž vůbec nemusí znamenat přínos do státní kasy. Dějiny jsou plné důkazů, že je tomu spíše naopak.
Důkazem přispěla nově i Česká republika. Od začátku roku máme vyšší daň z přidané hodnoty, což znamená, že stát si odkusuje větší sousto ze všeho, co v této zemi koupíme. Ministr financí čekal větší tok peněz do státní kasy, ale div se světe, stal se pravý opak.
Větu Ibn Chaldúna si oblíbil kdysi americký prezident Ronald Reagan. Uvedl ji ve svých Pamětech, a také v kritice pozdější Clintonovy administrativy. Tvrdil, že tak jako středověcí alchimisté se snažili udělat z běžného kovu zlato, dnešní alchimista doufá v dosažení růstu zvýšením daní.
Žijeme v časech globalizace. Svět se proměnil v tržiště, kde mezi sebou nesoutěží jenom firmy, ale celé státy. Máte-li hodně peněz, můžete investovat v Evropě, Asii nebo Americe během několika vteřin. A v malém středoveropském prostoru může dokonce i řidič kamionu projet Česko bez toho, aby si tady koupil naftu, protože ve všech okolních zemích je levnější. Což je další důkaz, že vyšší cena může znamenat menší zisk.
To nejdůležitější je ale morální rozměr daní. Existují totiž daně etické a neetické. A existují vlády, jež mají důvěru, stejně jako vlády, jež důvěru nemají. Stali jsme se zemí, kde se striktně zdaňují knihy, ale zcela benevolentně se posuzuje cena vojenských letadel. Zemí, kde se na invalidech šetří každá koruna, ale v projektu elektronických zdravotních knížek mizí doslova miliardy. Zemí, kde už se nerozkrádají pouze domácí, ale i evropské peníze.
Kdyby středověký historik Ibn Chaldún hodnotil Českou republiku v roce 2012, nejspíš by napsal, že tohle všechno asi nemůže dobře skončit.
V takovém případě by s ním na vlnách Radiožurnálu vřele souhlasil Daniel Raus.
Osobní stránky člena Tanečního divadla Mimi Fortunae, šťastného otce dvou bezva dětí, Filipa a Lenky, manžela jisté paní Pavly, webdesignéra, (bývalého) středoškolského učitele a rádoby tak trochu spisovatele...
V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)
Žádné komentáře:
Okomentovat