Autor: Ivan Hoffman
Uzákonění nároku na místo v mateřské školce pro děti od jednoho roku prosadila v Německu konzervativní vláda Angely Merkelové, ale ve spolupráci s opoziční sociální demokracií. Politici společně zúřadovali poptávku veřejnosti, místo toho, aby hledali důvody, proč to nejde a například se vymlouvali, že nejsou peníze anebo lidi. Co by u nás vyústilo v ideologický konflikt a v poučování rodičů, aby nespoléhali na stát a postarali se o sebe sami, to Němci pojali jako úkol zjednodušit život rodičům, kteří potřebují nastoupit do práce.
Není to tak, že Němci jsou bohatí a proto mohou uzákonit něco pro lidi. Je to naopak. Pokud je systém k lidem vstřícný, společnost bohatne. Investice do školek se vracejí v podobě úspor na podporách, neboť mohou-li mladí nastoupit do práce, nezatíží sociální systém. Pokud jde o klesající porodnost a s tím související „vymírání", u nás tento demografický problém konstatujeme, zatímco Němci ho řeší. Uzákonění nároku na školku představuje pro některé rodiny jistotu, že si dítě mohou dovolit, neboť na ně a na sebe vydělají.
Pokaždé, když jsme zaskočeni příkladem, že něco, co u nás nejde, je jinde klidně možné, hledáme alibi v dávné minulosti, svádíme to na dědictví po totalitním režimu anebo naopak na byrokraty kdesi v Bruselu. Jenomže třeba ta německá schopnost garantovat dětem školky plyne z toho, že se tak děje za peníze, které se nerozkradou. Za nízkou korupci vděčí Němci smyslu pro pořádek. Loni bylo v Německu v mateřských školách 558 tisíc míst, letos jich je připraveno 810 tisíc. Je to proto, že ta místa jsou potřebná, ale také proto, že vytunelovat státní či městskou pokladnu je v Německu veliký problém.
Jojo, pane Hoffmane, zeptejte se radního z Brna Vinohrad, pana Karáska, vysvětlí Vám, proč nemáte pravdu a proč to u nás nejde... To on skvěle umí - vysvětlovat, proč něco u nás nejde!
Žádné komentáře:
Okomentovat