V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)

úterý 23. října 2012

Poznámky Ivana Hoffmana

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem si své oblíbené glosy Ivana Hoffmana četl se zpožděním, včerejší a dnešní dohromady, bo včera prostě nevyšel čas. A z obou si kousek odcituji:

Lehká korekce

Druhé kolo senátních voleb lehce korigovalo týden starý vzkaz voličů politickým stranám. Komunistům voliči řekli, že nejsou až tak žádaní, jak si mohli myslet, a ODS se dověděla, že je doopravdy nežádoucí, a to podstatně víc než naznačilo první kolo. Podstatným vzkazem pro politické strany a politiky obecně je pak volební účast, jež rovněž prošla lehkou korekcí.
Pokud před týdnem politiky zaskočilo, že se o ně zajímá už jen nějakých 37% voličů, pak nynějších 18,6% je teprve kalichem hořkosti, co museli vypít do dna.
...
Nízká volební účast je signálem, že parlamentní demokracie je k ničemu. Mít mandát od 18,6% voličů je jednoznačně trapné.
Je načase lehce korigovat i samotný pohled na volební neúčast. Už se nejedná o apatii anebo dokonce neodpovědnost občana, kterému je lhostejné, co bude. Jakmile nevolí drtivá většina občanů, začínají být podezřelí, například z naivity, ti kteří ještě hlasují. Je-li politika prázdná a ignoruje občany, pak je na pováženou, když někdo svým hlasem takovou zbytečnost, anebo dokonce špatnost podpoří. Při nadpoloviční volební účasti lze těm co nevolili říct, že nemají co nadávat. Při účasti nižší než 20%, respektive 40% už platí, že nemají co nadávat ti, kteří pro tu politickou mizérii hlasovali.


Státní dluhopisy

Chystá se třetí emise státních dluhopisů. Před rokem při té první půjčili občané státu 20 miliard, na jaře při druhé dalších 15 a nyní si ministr financí brousí zuby ještě na 10. Nejčastěji se v souvislosti se státními dluhopisy zmiňuje jejich bezpečnost.
Je to pikantní, neboť politici, kteří dnes občanům dávají za jejich peníze směnky, zde nejspíše nebudou, když směnky budou splatné. Mluvit o státní kase jako o bezpečném přístavu je pak poněkud nadnesené, když vezmeme v úvahu, v jak bídné finanční kondici státy poslední dobou jsou.
...
Potíž s našimi politiky je v jejich omezené gramotnosti. Málo čtou. Kdejaký blogger jim zdarma radí, jak si nenechat rozkrást peníze pod rukama a pod nosem. Jenomže radit panu Kalouskovi je jako ono okřídlené biblické házení perel.

Žádné komentáře:

Okomentovat