Autor: Ivan Hoffman
Stále přibývá obcí, které se na protest proti Klausově amnestii připojují k výzvě „Sundejte portrét prezidenta ze stěn!" Vzhledem k tomu, že s amnestií nesouhlasí osm lidí z deseti, nelze vyloučit, že se Klaus ze stěn úřadů a škol vytratí ještě před tím, než se vytratí z Hradu.
Autoři populární výzvy otevřeně deklarují, že Klaus ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí a že určitě není vzorem pro děti! V každém případě svěšování portrétů úřadujícího prezidenta je něco, co zde nikdo nepamatuje a víra pana Klause, že mu budoucnost dá ohledně amnestie za pravdu je naprosto naivní.
V demokratických zemích jsou občanské protesty normální a běžné. Problém je ovšem s jejich formou. U demonstrací vidíme, že jsou buďto klidné, spořádané a tehdy je politici ignorují, anebo jsou násilné, divoké což politici odmítají jako neakceptovatelný nátlak ulice.
Protestuje-li některá profesní skupina za vyšší mzdy, veřejnost ji nepodpoří. A když se protestuje proti škrtům a utahování opasků, vždy se najdou chytráci, kteří občanům vysvětlují, že to jinak nejde. Samostatnou kapitolou jsou pak protestní petice, u kterých je předem jasné, že skončí v koši, aniž by něco ovlivnily.
Smysl mají protesty originální, neokoukané, spontánní. Svěsit obraz kompromitovaného papaláše je výborný nápad proto, že není provázen agresivitou a násilím. Jde o gesto symbolické, které tím pádem nemůže být zbytečné a marné. Jedná se o projev svobodomyslnosti a občanského sebevědomí. Změnit svévolné rozhodnutí politika sice občané nemohou, ale co mohou je vhodně se od takového rozhodnutí distancovat. Na prázdný obdélník po Klausovi musí být hezký pohled.
A ještě za přečtení stojí:
-
Lidé proti Klausovi: na webech odpočítávají jeho odchod z Hradu
-
Prezident exkluzivně: Amnestie měla být podnětem ke změně systému
-
Soudy rozhodnou, na které z velkých kauz se vztahuje amnestie
-
Schwarzenberg: U pana prezidenta už se ničemu nedivím
-
Vladimír Just: Volíte-li Zemana, ničemu se pak nedivte!
Žádné komentáře:
Okomentovat