Jak to bylo 11. září před dvanácti lety se sotva kdy dozvíme se všemi detaily a okolnostmi. A že je spousta pochybností, to si každý rozumný člověk uvědomuje... Takže?Dvanácté výročí
Autor: Ivan Hoffman
Čas, který uplynul od nárazu letadel do budov Světového obchodního centra, je stále příliš krátký na to, aby se při vysvětlování tehdejších událostí mohla brát v úvahu fyzika. Oficiální vládní verze, která vysvětluje okolnosti smrti tisíců lidí, bude ještě dlouho mimo diskusi, protože z pochybností mrazí v zádech. Už to, že teroristický útok měl tolik obětí, způsobil Američanům obrovské trauma. Kdyby se navíc ukázalo, že pro některé činitele nebyl útok na mrakodrapy a Pentagon překvapením, anebo že se k němu dokonce někdo přidal, aby získal záminku pro sérii válek, mělo by to na Američany zdrcující vliv.
Americké veřejné mínění ovládá temné podezření, že vláda neříká lidem celou pravdu. Proto argumentům prezidenta Obamy pro útok na Sýrii většina lidí, ale jak se zdá i většina kongresmanů nevěří. Důkazy vzbuzují pochybnosti u bývalých amerických zpravodajců, kteří větří manipulaci podobnou té, která zavlekla Ameriku do Iráku. Americkým vojákům se nelíbí, že by měli bojovat na straně Al-káidy, které se připisuje vina za 11. září. Prezident tak nakonec hledá záminku, jak se vyhnout další válce, kterou pravděpodobně od lidí vlivnějších než je on dostal rozkazem.
Získat od veřejnosti podporu pro šíření míru raketami s plochou dráhou letu je stále těžší. Tam, kde dopadne raketa, bývají často lidé, kteří přijdou o život, takže si už míru neužijí. Navíc se ukazuje, že Blízký východ je teritoriem, kde zažehnout požár je snadné, ale uhasit ho nemožné. Je symbolické, že Obama couvá z plánů bombardovat Sýrii, zrovna když si Američané připomínají jedenácté září. Jednou se toto datum stane mementem, že produkovat záminky k válkám je sebevražedné.
Žádné komentáře:
Okomentovat