V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)

pondělí 31. října 2011

7 miliard - a konec růstu?

Je nás již 7 miliard - je správné v tento den mluvit o konci růstu?

Konec růstu
Autor: Ivan Hoffman

Naše ekonomika už neporoste. Hlásí to s odkazem na vnější krizi ministr financí, který v minulosti tvrdil, že se nás vnější krize nedotkne.

Podléhat kvůli tomu smutku netřeba, neboť co přijde, zmíněný muž samozřejmě neví, stejně jako nikdy nevěděl. Navíc se u nás brzděním růstu HDP vyznamenala vláda, když hloupým škrtáním zmrazila spotřebu domácností. Že to na rozdíl od ekonomů pan ministr financí nepostřehl, se nechce věřit. Není-li hloupý, musí prostě vědět, že uškodil a škodí.

S HDP je to mimochodem tak, že jeho růst neznamená, že se občanovi automaticky začne dařit. Podobně jako krize neznamená, že bankám a velkým korporacím neporostou zisky. Bývá to i naopak, čili jakkoli. HDP je veličina, která se složitě počítá a pak do omrzení omílá, ale s naším životem má málo společného. Podezřelé je už to, že vlastně k růstu HDP ani neexistuje protiklad. Tím by byl nepoužívaný obrat „zakrňování HDP“. Pokud je ekonomika schopna pouze růst, jen rychleji či pomaleji, vlastně to znamená, že na konci růstu může být jenom katastrofa. Je to jako když autu chybí brzda a umí jenom zrychlovat.

Žijeme turbulentní dobu, která přímo vybízí k úvahám, jaký je smysl růstu. Je růst synonymem pokroku? Anebo přerůstáme, což by svědčilo spíše o vadě, postižení? Není růst jedněch vykoupen strádáním druhých? A pokud ano, je to dobře, anebo špatně? A víme, kam chceme dorůst, anebo nám stačí jenom růst? A souvisí nějak růst HDP s kvalitou života? Činí nás šťastnějšími, lepšími, anebo třeba srdečnějšími? Takových otázek je dlouhá a prodlužující se řada. Pokud jde o odpovědi, s jistotou víme, že nám s nimi určitě nepomohou lidé, co nám šermují před očima růstem HDP.

Skandinávský krimiromán - nejen Stieg Larsson

Týdeník EURO, 43/2011, strana 80
Skvělé místo pro vraždu
Skandinávská detektivka se stala v uplynulých letech pojmem. Co stojí za oblibou Stiega Larssona a jemu podobných autorů?

Malebné uličky Stockholmu nebo Osla, pitoreskní pobřeží s dřevěnými, na červeno natřenými domky, dechberoucí jezera, zasněžené lesy. Na první pohled obrázek z katalogu turistické kanceláře. A přesto dějiště zločinů, včetně těch globálních, jako je obchod se zbraněmi, drogami i bílým masem. Operují tam motorkářské gangy a mafie ze zemí bývalé Jugoslávie nebo postsovětských republik. K tomu všemu korupce, zneužívání moci a zákony potlačující práva jedinců, například psychicky nemocných. Leckteré popisované – zejména vnitřní – problémy mohou znít uším Středoevropana či Východoevropana uvyklého na zkorumpovanější prostředí jako přílišná přecitlivělost. Každopádně autoři nových severských krimirománů vytvářejí svým zemím hodně odlišné „public relation“, než je obraz rovnostářského demokratického státu, jehož jediným šrámem na skvělé pověsti je dlouhá tuhá zima.

Šikovný inovátor
Přitom právě počasí je – mimo jiné – jedním z důvodů, proč jsou skandinávské detektivky tak populární. A to jak u čtenářů, tak nakladatelů, kteří cítí příležitost. Severská krimi má nezpochybnitelnou atmosféru. Příroda na severu je stále v rámci západní civilizace ještě relativní divočinou. Rozlehlost a nízká hustota obyvatel vytvářejí ideální podmínky pro zločin, kterému působivé finále dodá honička na pustých ledových pláních, jak se můžeme dočíst například u Larse Keplera (Hypnotizér), Monse Kallentofta (Zimní oběť) či Åsy Larssonové (Sluneční bouře).
Genius loci je nezastupitelný: Larssonová zavádí čtenáře do chladného ocelářského srdce Kiruny, Kallentoft do zmrzlého Linköpingu, kde panuje nejtužší zima za posledních pár let, Jo Nesbø představuje staré Oslo a Stieg Larsson uličky centra Stockholmu. Po literárních stopách posledně jmenovaného si lze objednat v hlavním městě Švédska specializovanou prohlídku, včetně domu, v němž žil novinář Mikael Blomkvist, Larssonův hrdina a současně tak trochu alter ego. Na podobnou „tour“ mohou vyrazit do města Ystad v jižním Švédsku vyznavači série Henninga Mankella o komisaři Kurtu Wallanderovi (u nás momentálně známějšího z televizního zpracování s Kennethem Branaghem.)
Mluvíme-li o skandinávském krimirománu, je nemožné Stiega Larssona opomenout. Může se zdát otravné neustále se Larssonem zaklínat, podobně jako Harrym Potterem v souvislosti s každou druhou knihou pro děti, jenže bez fenomenální úspěchu Larssonovy série Milénium by stěží severská vlna zmohutněla a přelila se za hranice. Jen u nás se prvního dílu Larssonovy trilogie Milénium prodalo přes sto tisíc výtisků, ostatních částí pak jen o něco málo méně. Larsson přitom není zakladatelem žánru jako spíše šikovným inovátorem.
Švédská krimi se začala proměňovat již v šedesátých letech minulého století a slušného věhlasu – i u nás – se podařilo o desetiletí později dosáhnout dvojici Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Ti do detektivky vetkli společenskou kritiku a poprvé ukázali švédský stát blahobytu jako navoněnou mršinu, zločin jako symptom a pachatele coby oběť systému. „Kdosi řekl, že v těchto románech se setkáváme s typickým švédským zklamáním, s raněným idealismem. Něco takového se nestává v zemích s otevřeným politickým útlakem, násilím a třídními protiklady. Velké zklamání povstává ze snu, který byl jednu chvíli hodně blízko svému naplnění,“ tvrdí Karl a Lilian Frederikssonovi ze Švédské detektivní akademie, kteří na téma švédské krimi uvedli loni v Praze přednášku.

Syndrom žaludečních vředů
Sjöwallová a Wahlöö navíc na scénu uvedli nový typ pátrače. Pryč s neohroženými chlapíky nebo kuriózními osobami s povahovými libůstkami, které rády řeší rébusy. Detektiv nového věku bojuje nejen s jiným typem zločinu, ale také sám se sebou. Vedle práce má rodinné starosti, nemoci, trpí přepracováním a často i pocitem odcizení a marnosti z policejní práce. Frederiksonovi to nazývají syndromem „žaludečních vředů“, protože právě jimi trpěl komisař Martin Beck Maji Sjöwallové a Pera Wahlööa. V současné skandinávské krimi se to hemží alkoholiky, chorobami, nespavostí a vyhořením. Ženské hrdinky se kromě nefunkčních partnerů a pubertálních dětí musejí vyrovnávat s podceňováním ze strany mužských kolegů. Stieg Larsson tento model navíc spojil s vlastní bohatou novinářskou zkušeností, čtivým živým stylem, a především výraznými hlavními charaktery – charismatickým Blomkvistem a zejména Lisbeth Salanderovou, nepřizpůsobivou hackerkou, dospělou Pipi Punčochatou, která tvrdošíjně odmítá společenské konvence a kromě výjimečné vůle a schopností má podobně neuvěřitelnou minulost v podobě otce špiona. To, co by pro jiného autora mohlo být zničující kombinací, stává se Larssoným jasným triumfem: přes všechny vylíčené (ne)skutečnosti je Lisbeth Salanderová postava živoucí a uvěřitelná, ideální vzor pro sebevědomou emancipovanou skupinu ženských čtenářek. „Stieg skutečně zafungoval jako ,lokomotiva‘, která vytáhla všechny ostatní nahoru, a my mu našimi knihami vzdáváme hold,“ potvrzuje Alexandra Coelho Ahndorilová, která spolu s manželem píše bestsellery pod pseudonymem Lars Kepler. Křestní jméno, které pro svůj pseudonym zvolili, je této úcty dokladem.

Všechna tíha světa
Na severské krimi lze navíc dobře demonstrovat, jak se obor detektivky proměňuje a co jej činí tak přitažlivým pro čtenářské masy. Kriminální story se stává společensko-kritickým románem a současně dynamickým thrillerem, který si bere vypravěčské postupy třeba z kinematografie. Manželé Ahndorilovi aka Lars Kepler se netají tím, že přejali filmovou řeč – veškeré dění se odehrává v přítomném čase a rychlých střizích, akční scény se doslova odvíjejí před očima. Je to styl, který vtahuje a současně je přitažlivý a dostatečně srozumitelný i pro sváteční čtenáře.
Moderní detektivka je multižánrový mix. „Konkrétně knihy Stiega Larssona jsou vlastně docela bizarní slepenec, ve kterém vedle smyšlených postav vystupují i skutečné žijící osoby. Podle mě na ně nejvíc sedí označení dobrodružný román,“ říká Larssonova překladatelka Azita Haidarová. „Hranice žánrů se stírají, kriminální román je znatelně povýšen, padá dělení na vysokou a nízkou literaturu,“ dodává. Detektivky si osobují nárok vyslovovat věci, které se dříve zdály být vyhrazeny literatuře s ambicí. Například titul Larse Keplera Paganiniho smlouva dokázal ve Švédsku vzbudit veřejnou debatu o výrobě zbraní, jejichž je Švédsko předním vývozcem. „Krimi je demokratický žánr, který čtou všichni - ženy, muži, univerzitní profesoři i umývači nádobí,“ dodává za Larse Keplera Alexander Ahndoril. Keplerův zatím poslední třetí díl z cyklu s detektivem Joonou Linnou vyjde ve Švédsku v listopadu v nákladu bezmála sto osmdesát tisíc kusů.

Netřeba brakovat šuplíky
Množina skandinávských detektivek je ale pochopitelně mnohem bohatší a v češtině je k dostání docela slušný průřez. Nikoli všichni píší knihy poukazující na soumrak západní civilizace (ačkoli je třeba říci, že aspoň nějaká zmínka o společenských nešvarech – například rasistických předsudcích nebo genderové diskriminaci – se objevuje skoro všude, snad to patří k podstatě skandinávského rovnostářství). Nakladatelské domy jako Moba, Metafora či Motto již před boomem Stiega Larssona skandinávské autory, či ještě lépe autorky, vydávaly. Jistě ne náhodou jsou ty nejpopulárnější spojeny s ženskými hrdinkami a jejich starostmi a některé – jako třeba romány Camilly Läckbergové ze stáje Motta – jsou víceméně čtením pro paní a dívky kořeněným vraždou. Ta má obvykle to nejklasičtější pozadí, jakým je láska, nenávist, vášeň, msta. Zápletky se drží tradičních motivů, jako je děsivé rodinné tajemství. Technikou se pak blíží skládačkám a la Agatha Christie.
U ženských hrdinek (namátkou advokátka Tóra Gudmundsdóttir Yrsy Sigurðardóttir nebo komisařka Irena Hussová Helene Turstenové) ještě více vystupují do popředí vztahy a trable s kloubením rodinného života a kariéry. Pro českého čtenáře, zvyklého na nevalnou úroveň současné české detektivky, je každopádně překvapující, že všechny vydané tituly si drží určitý literární standard – byť někdy jen řemeslný. V záplavě jmen, která se vynořují, se nezdá, že by nakladatelé zoufale brakovali šuplíky. Zdatných detektivkářů je na severu očividně stále dost. „V literatuře se objevují vlny, které se nedají přesně vysvětlit, spouštějí je jedinci, události nebo souhra všeho dohromady. Vzpomeňme třeba na éru české literatury v šedesátých letech,“ uvažuje nad příčinami rozkvětu skandinávské krimi Azita Haidarová. Úspěch stimuluje další nakladatele i autory, kteří se na této vlně touží svést. Pro české vydavatelské domy je to příležitost oprášit „předčasně“ vydané knihy či autory, kteří neprávem zapadli – především zmiňovaného Henninga Mankella, který dosáhl mezinárodního úspěchu před Stiegem Larssonem a jehož román Číňan vydá Host ještě letos.
Nordistka Karolína Stehlíková si v časopise Host povšimla, že čtenářský poměr k této literatuře se proměňuje v závislosti na tom, jakou péči knihám věnují nakladatelé. Třeba konkrétně tituly Hostu (Švédové Larsson, Larssonová, Kepler, Kallentoft, Dán Adler-Olsen), Arga (Švédové Jens Lapidus, Thorsten Pettersen), Hejkala (Finka Leena Lehtolainenová) nebo Knihy Zlín (Nor Jo Nesbø) rozhodně nevypadají jako laciné čtivo. Jsou vypraveny se stejnou péčí jako jiné přední románové tituly. Kvalitní typografie, vkusné obálky a především angažmá vynikajících překladatelů. Jsou to knihy, které je možné na veřejnosti vytáhnout z tašky bez uzardění, ba co víc, stávají se předmětem konverzace mezi přáteli, což většinou dokážou právě jen filmy.

Hledá se nový Larsson
Je však mylné podlehnout představě, že detektivku dobře prodá fakt, že pochází z oblíbené skandinávské líhně. O tom se přesvědčilo například Argo, které podcenilo propagaci knihy Jense Lapiduse Snadný prachy. Románu z ranku drsné školy, který sám jeho autor označuje jako „Stockholm noir“, se ve Švédsku prodalo neuvěřitelných šest set tisíc výtisků. U nás kniha bez povšimnutí zapadla.
Podle jakého klíče nakladatelé vysněné trháky nakupují? „Sledujeme žebříčky prodejů, nejenom ty severské, ale hlavně německé, americké a britské. Dále nás zajímají literární ceny. Spolupracujeme také s agenturami, zabýváme se rovněž doporučením překladatelů. Za úspěchy nakladatelství Host posledních let je tedy trochu alchymie, ale hlavně mnohaletá zkušenost s výběrem titulů,“ říká Dana Blatná z Hostu. Podobně hovoří i ostatní nakladatelé: klíčový je úspěch v zahraničí. Nejvýše na příčce prodejnosti se stále drží Larsson, s šedesáti tisíci prodanými výtisky Hypnotizéra dotahuje Lars Kepler, osmnáct tisíc „udělal“ první díl Nesbøovy série o Harrym Holeovi. Na trhu je čerstvě další detektivka s tímto pátračem, jejíž prodejnost si Kniha Zlín pojistila i rozdáváním takzvaných „reading copies“ (pracovních výtisků před oficiálním vydáním) blogerům. O knize se tak mluví týdny před tím, než se objeví na pultech.
Většina autorů píše cykly a vydavatelé nakupují práva zpravidla na celý „balík“, protože vydání dalšího pokračování oživuje zájem i o starší tituly. Touha najít nového Larssona je ale silná. „Lépe se prodávají nová díla již bestsellerových autorů, i když i zatím nezavedení autoři toho správného žánru ze správné oblasti mají velkou šanci na úspěch,“ konstatuje Blatná. „Zvýšený zájem čtenářů o severskou literaturu spolu s větším počtem vydaných titulů však zároveň brzdí omezená nebo mírně klesající poptávka čtenářů po knihách obecně. Tato pozornost se navíc rozmělňuje mezi jednotlivé tituly, a proto je zájem o severskou detektivku podle našeho názoru spíše konstantní,“ míní Pavel Vlasatík z nakladatelství Moba, které aktuálně sází na připravovanou knihu Johana Theorina Mlhy Ölandu, jež kombinuje krimi s duchařským románem. Pokud čtenáři i nadále zachovají severské krimi věrnost, zdá se, že bude stále z čeho brát.
Kateřina Kočičková, spolupracovnice redakce

čtvrtek 27. října 2011

Život na dluh

Bezmocní lídři
Autor: Ivan Hoffman

Od evropských lídrů se současně s napětím očekává řešení dluhové krize a současně se od nich nic konkrétního neočekává.

Ať už totiž řešení bude jakékoli, nepochybně bude provizorní. Podstatou dluhové krize je totiž život na dluh, kterého se nikdo jen tak nezřekne. Banky na dluzích, respektive jejich úročení založili svou existenci, politici svou popularitu, občané obecně svou budoucnost. Každý si půjčuje, chudák i boháč. Nikomu nestačí, co vydělává anebo dostává a nikdo si nepřipouští, že by neměl mít to, na co nemá. Řeší se tedy kvadratura kruhu: Jak žít na dluh a nedlužit?

Co by se stalo, kdyby lídři eurozóny oprášili přísloví bez peněz do hospody nelez, a nalévání na dluh postavili mimo zákon? Rázem bychom vystřízlivěli. Nešlo by přehlédnout, že máme holý zadek. Takové šokující poznání by se ale obrátilo proti těm, kteří na obecném zadlužení rafinovaně založili svůj byznys. Když se tedy volá po rozpočtové kázni, stabilitě či odpovědnosti, nemyslí se tím vymýcení života na dluh, nýbrž jeho udržitelnost. Dobře patrné je to z toho, jak je v zájmu udržitelnosti života na dluh eurozóna ochotna částečně umazávat nesplatitelný řecký dluh.

Paradoxní na současné dluhové krizi je, že ji nerozpoutali dlužníci, nýbrž věřitelé. Právě k nim směřují opatrné prosby politických lídrů, zda by nebyli tak laskaví a nezkusili být maličko méně chamtiví. Jsou to samozřejmě prosby marné. Věřitel, který neždímá dlužníka, je protimluv. Takové zvíře neexistuje. Naopak je zřejmé, že ti, co dluhovou krizi způsobili, na ní jediní vydělávají. Říct, že evropští lídři jsou bezmocní, není zcela přesné. Jsou mocnými spojenci viníků. Přetrhnou se pro jejich záchranu!

středa 26. října 2011

Libyjské vítězství

Dovolil jsem si pár myšlenek zvýraznit:

Libyjské vítězství
Autor: Ivan Hoffman

Příběh libyjského osvobození, anebo libyjské rebélie, již má své poražené. Muammar Kaddáfí je pohřben na neznámém místě v poušti a bez něj je po válce.

Zbývá definovat vítěze. Jak je v kraji zvykem, ve volbách zvítězí islamisté, jde ale o to, zda umírnění anebo radikální. Přechodná národní rada se přihlásila ke zvykovému právu šaría a o něm už určitou představu máme. Libye se stane zemí bez kriminality, neboť za krádež se seká ruka. Ženy mohou zapomenout na emancipaci, případné odpadlíky od víry čeká poprava a tak podobně.

Místo osoby diktátora bude společnost sestávající ze soupeřících kmenů sjednocovat korán. V Libyi bude pořádek, jaký si my neumíme představit a který bychom určitě nechtěli. Jenomže náš způsob života není ani jediný, ani objektivně nejlepší a nejspíše by pro změnu nevyhovoval třeba právě zmíněným Libyjcům. Vlastně je s podivem, že islámští bojovníci vzali zavděk pomocí od nevěřících psů. Omlouvá je jedině to, že z jejich pohledu neřídil nálety NATO nějaký generál z Ameriky, nýbrž Aláh, jehož velikost při každém povedeném zásahu oslavovali.

Když se tedy hledají v Libyi vítězové, západ mezi ně nepatří. Zúčastnili jsme se přestřelky, posloužili islámu a naši politici se v osobě diktátora zbavili politického spojence, aniž by to zaručovalo nějaký profit. Po čerstvých špatných zkušenostech z Afghánistánu a Iráku Libyi vojensky neokupujeme. Tím pádem místním odpadá problém s vyháněním „křižáků“. Budou mít ale bez okupace ropné společnosti za hubičku libyjské černé zlato? Dost možná nebudou a západ se tak konečně bude moci pochlubit nezištnou ochranou lidských práv. Pokud nám to tedy nepřekazí ti vyznavači zákona šaría.

úterý 25. října 2011

Diamantová deska pro HH

Hana Hegerová převzala od Supraphonu diamantovou desku
Šansoniérka Hana Hegerová, která 20. října oslavila 80. narozeniny, v Praze od zástupců vydavatelství Supraphon převzala diamantovou desku za 1,580.000 prodaných nosičů. Stejné ocenění za úspěšný prodej získali Karel Gott, Jiří Suchý, Jiří Schelinger, Karel Svoboda, skupina Olympic nebo zástupci Divadla Spejbla a Hurvínka. Hegerová nedávno ohlásila konec veřejného vystupování, připustila ale, že se zcela nevzdává myšlenky na nové nahrávky. Doma má například dosud nezhudebněný text Michala Horáčka. U příležitosti kulatých narozenin pro své početné fanoušky zpěvačka připravila DVD s názvem Pasiáns a podtitulem Písně a dokumenty 1962 - 1994. Hudební kompilace obsahuje třicet písní, opomenuty nebyly slavné hudební pořady z 60. let v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka, dokument režiséra Zdeňka Kopáče se vzpomínkami na působení ve slavné pařížské Olympii nebo vystoupení z doby těsně po okupaci Československa v roce 1968, které se po léta na obrazovkách nereprízovalo.
(mailové zpravodajství ČRo)

pondělí 24. října 2011

Klidně proti

Klidně proti
Autor: Ivan Hoffman

Sobotní protesty proti vládě byly uměřené co do účasti i pokud jde o chování demonstrantů. Ve srovnání s bouřlivými demonstracemi v Řecku či Itálii u nás panuje protestní idylka.

Není to proto, že by se naše vláda těšila obecné důvěře, ani neplatí, že by lidé akceptovali škrty jako něco chytrého a užitečného. Důvod, proč se u nás nedemonstruje a když tak decentně, tkví především v nás. Jsme občany spíše nesmělými, pohodlnými, přizpůsobivými. Reptáme sice, ale nevěříme, že si toho vrchnost povšimne. Tím pádem víme, že si stěžujeme marně a tedy zbytečně.

Reakce vlády na klidné protesty je logicky rovněž klidná. Navíc když demonstranti mezi sebe zvou politiky ze stran, co zrovna nevládnou. Je jim jasné, že se zde nerýsuje žádná hrozba změny systému. Pokud demonstranti naslouchají politikům opozičním, nic nehrozí ani těm vládním. Až kdyby lidem došlo, že za osmnáct a bez dvou za dvacet znamená totéž, začali by se politici interesovat, co že se to děje na ulici.

Že jsme takto klidně proti, má řadu pozitiv. Nic se netříští, nic nehoří, nikomu nevzniká škoda a nikdo nepřichází k úrazu. Politici nejsou pod tlakem a tak mají klid na práci. Za výhodu lze brát i to, že pokud si demonstranti nevěří, nemohou být zklamáni, že ničeho nedosáhli. Očekávaná prohra tolik nebolí. Snad jediné drobné negativum vzorně spořádaných rebelií je v tom, že v atmosféře, kdy občané mají pocit, že protesty nemají smysl, nemají protesty valný smysl. Že je veřejnost s vládou většinově nespokojena ví vláda dobře z průzkumů veřejného mínění a z vývoje volebních preferencí. Od demonstrantů v sobotu neslyšela vláda nic, co by už dávno nevěděla a co by jí dávno nebylo volné.

čtvrtek 13. října 2011

Euro v ohrožení

Dobře napsané, ale mám dojem, že ke změně ještě pořád nedojde - všichni v tom systému jedeme:

Euro v ohrožení
Autor: Ivan Hoffman

Euro a s ním Evropa je ohroženo a ne že ne. Dokud se ale veřejně nemluví o tom čím a hlavně kým, nelze se účinně bránit.

Ve všech pádech skloňovaná krize je velice podezřelá tím, že se odehrává ve virtuálním prostředí, kde se obchoduje s penězi. Peníze, které spekulativně vznikají z ničeho, stojí za půjčkami, dluhy, či zisky v obří „derivátové bublině“, která už je údajně 25 krát větší, než celkový světový HDP. To, čemu se říká finanční systém, je ve skutečnosti globální lumpárna provozovaná úzkou vrstvou finančních spekulantů.

Dokud se budeme tvářit, že spekulativně vytvořené dluhy je potřeba splatit skutečnými, tedy vydělanými penězi, nevyřešíme nic. Úsporná opatření a škrty mohou jedině ochromit ekonomiku a poškodit společnost, aniž by to výrazněji umazalo dávno nesplatitelný dluh. Nestačí ani dluhy částečně odpouštět, anebo oddalovat jejich splatnost. Jediné účinné řešení je postavit mimo zákon praktiky, které k dluhové krizi a od ní odvozené krizi hospodářské vedou. Vůle k tomu se pochopitelně dostavuje pouze postupně a pomalu.

O politicích se říká, že rozumná řešení přijímají až po té co vyzkoušeli všechny jiné možnosti. Od lidí, kteří finanční krizi umožnili v minulosti ne tak dávné legalizací nečestných či přímo zločinných finančních nástrojů, nemá cenu čekat její vyřešení. O většinu energie a času je připravuje nutnost pořizovat si alibi. Čachry, do kterých se namočili, už nemohou obhajovat, ale na to aby přiznali chybu a omyl, rovněž nemají velký prostor: Zločin, kterého se politici globálně dopustili je dramatické a naprosté znehodnocení peněz. To je na doživotí. Ještě že peníze nejsou všechno a že jsou až na prvním místě!

úterý 11. října 2011

Moulin Rouge v původním znění

Prima Cool odvysílá v sobotu v originálním znění film Moulin Rouge
Televize Prima nabídne po seriálech Jak jsem poznal vaši matku, Teorie velkého třesku a Láska je láska další pořad v originálním znění z titulky. Na Prima Cool přichystala o tomto víkendu pro své diváky australsko-americký snímek Moulin Rouge z roku 2001 v hlavních rolích s NICOLE KIDMANOVOU a EWANEM MCGREGOREM. O jeho režii se postaral BAZ LUHRMANN.
V sobotu 15. října se od 20 hodin rozehraje příběh chudého básníka Christiana, kurtizány Satine a jejich přátel i nepřátel v anglickém znění...
Pokud nás děti nechají, "použiji" film jako studijní prostředek...

pondělí 10. října 2011

Simpsonovi budou pokračovat

Simpsonovi budou pokračovat minimálně do roku 2014
Americký animovaný seriál Simpsonovi o oblíbené "žluté rodince" se bude natáčet nejméně do roku 2014, tedy do své 25. sezóny. Oznámila to televizní stanice FOX, v jejíž produkci vzniká, s tím, že bylo dosaženo dohody s dabéry. Podrobnosti však nebyly zveřejněny. Za možným koncem stála právě hrozba herců, kteří postavy namlouvají...

sobota 8. října 2011

Hlubší integrace EU je příčinou problémů

Klaus: Hlubší integrace EU je příčinou problémů EU, ne řešením
Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po dnešním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to novinářům řekl prezident Václav Klaus. Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize. Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory. "S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.

Z mailového zpravodajství ČRo

středa 5. října 2011

Pětasedmdesátiny pana Havla

Pan Hoffman i ve svém věku neúnavně tepe... Do ledaskoho a ledasčeho... Ale tohle nemusel. Snad. Nevím. Nějak mi to nesedí...
I když má pravdu. Pan Václav Havel se dopracoval k životu v kompromisu. Jako mnozí... Jak už to bývá...

Pětasedmdesátiny
Autor: Ivan Hoffman

Slaví-li se 75. narozeniny, převažuje vzpomínání a bilancování. Jako by se už od oslavence nic moc do budoucna nečekalo. V případě Václava Havla to rovněž hrozí, neboť ho o mnoho sil připravily zdravotní potíže. Sám oslavenec pak má plné právo nic už neřešit a nechat na historicích, jak s jeho životem a dílem naloží. Navíc, když doba, ke které patřil a kterou symbolizoval je dávno pryč.
Václav Havel se stal světově uznávaným dramatikem a spisovatelem v letech tak zvané normalizace. Jeho apel na život v pravdě ovlivňoval lidi svobodomyslné, kteří se odmítali přizpůsobit panujícím poměrům. Jeho eseje o lidské identitě ovšem oslovovaly i přemýšlivého člověka ve svobodném světě, neboť zřejmě právě myšlenky formulované pod tlakem míří k jádru věci. Havlova doba usilování o lidskou a občanskou důstojnost „nepolitickou politikou“ a důrazem na vnitřní svobodu ovšem paradoxně skončila dosažením svobody vnější. Symbolicky Havlova mise skončila jeho zvolením prezidentem.
Jako prezident byl Václav Havel ctěn vyznamenáván a oslavován všude po světě, na domácí politiku ale postupně ztrácel vliv. A přestože věděl, jaké se tu dějí lumpárny a nepravosti, nepostavil se před národ s prohlášením, že za takové situace prezidentem nebude. Mohl mít pravda iluzorní předsevzetí, jak bude z Hradu minimalizovat škody, ale to ho nezbavuje spoluodpovědnosti a spoluviny. Václav Havel byl nakonec pro nás prospěšným prezidentem. Cena, kterou za to osobně zaplatil jako spisovatel a filozof je ovšem nesmírná. Dopracoval se když ne k životu ve lži, tak k životu v kompromisu. I v pětasedmdesáti s tím lze něco dělat. Třeba se omluvit. Jenže se zdá, že netuší, že by měl.

úterý 4. října 2011

Dálniční marnost?

Tak jednoduché, jak jste to napsal, pane Hoffmane, to asi nebude...
Řekněme, že tentokrát bych Váš text nazval jen jednoduchým uvedením do problému pro ministra dopravy, který zatím vůbec nepochopil, tu komu běží!
Dálniční marnost
Autor: Ivan Hoffman

Na příští rok vláda v rozpočtu vyčlenila na budování silnic 41 miliard korun. Je to zoufale málo? Anebo skandálně moc? To kdyby někdo věděl! Nároky na dopravní infrastrukturu rostou s tím, jak přibývá automobilů a jak se zvyšuje objem přepravovaného zboží.
Dálnice a silnice toho musí stále více vydržet. Co ještě historicky zcela nedávno stačilo pro koňské povozy, muselo být nahrazeno monstry, jež unesou nekonečné karavany přetížených kamionů.
Silničáři už dlouho působí dojmem, že jim ujel vlak. Svádějí marný boj s poptávkou, přičemž právě budování dopravní infrastruktury je klasickým příkladem systémového nešvaru, kdy jsou privatizovány zisky a socializovány náklady. Na silnicích, budovaných za veřejné peníze, vydělávají soukromé přepravní firmy a společnosti, které po veřejných komunikacích převážejí své soukromé zboží. Veřejných peněz na dálnice by stačilo méně, kdyby si privátní firmy pro své kamiony stavěly silnice vlastní a neničily ty naše. To za prvé. A pak je tu ta potíž s developery, kteří účtují absurdně vysoké částky a nikdo kompetentní s nimi nevyrazí dveře.
Dokud nemáme jistotu, že jsou miliardy na silnice použity hospodárně, je zbytečné a také chybné je na silnice vyčleňovat. Kvůli podezření, že se ty miliardy rozkrádají, by je vláda neměla vůbec vyčlenit. Ať pro změnu přispějí miliardami na dálnice řetězce, co je ucpávají svým zbožím. A jak umravnit developery, co se tady monopolně či v kartelech roztahují? Nekrmit! Situace je vážná a složitá řešení už nepomohou. Zbývají jenom jednoduchá: Místní silnice svěřit místním firmám dozorovaným napřímo v místě. A pak si pohlídat, aby nám naši silnici nezničily cizí kamiony!