Armádní investice šly zejména na zahraniční mise, to se nyní změní
Článek z portálu ČRo z 15. 11. 2012 (výběr pasáží)
Česká republika nebude zkracovat výdaje na obranu. Premiér Nečas to řekl u příležitosti Parlamentního shromáždění NATO, které se začátkem listopadu konalo v Praze. Pozitivní zprávu ale musí doplnit fakt, že Česko v posledních letech výdaje na obranu spíše snižovalo. Poté, co v roce 2005 zavedlo profesionální armádu, se také finanční prostředky soustředily především do zahraničních misí. Ty klíčové ale postupně končí a armáda - jak se zdá - stojí před dalším obdobím změn.
... Úsporná opatření budou přitom dále pokračovat. Úplně se zruší dvě velká velitelství - Společných sil v Olomouci a Sil podpory ve Staré Boleslavi. Koho se škrty v armádě dotknou, vyjmenovává expert na otázky armády Lukáš Visingr.
"Dotkne se to svým způsobem všech, protože se změní organizační struktura a změní se velitelské linie. Svým způsobem to pocítí každý voják. Samozřejmě nejvíc se to dotkne jednak občanských zaměstnanců, kteří pracují na velitelstvím, a potom samozřejmě vysokých šarží."
... NATO také doporučuje svým členům, aby platy, důchody a sociální dávky v rámci armády spolkly nejvýše 50 procent obranného rozpočtu. V případě České republiky tyto výdaje loni dosáhly 52 procent, letos už 58 procent a čeká se další růst. Většinu výdajů tedy česká armáda tzv. projí místo toho, aby investovala do vybavení a výcviku. V rámci úspor začínají také společné projekty s ostatními zeměmi, například se Slovenskem, se kterým se bude budovat společný radiolokační systém. Společná výcviková vrtulníková jednotka vzniká ve spolupráci se Slovenskem a Chorvatskem.
... "Bude se muset všechny zkušenosti, které naši vojáci získali v Afghánistánu a v jiných misích, přetransformovat do vojenského vzdělávání, aby se zajistilo to takzvané know-how, které dneska naši velitelé a vojáci mají. To je například jiné vzdělávací programy v univerzitě obrany, ale i ve výcviku, například ve Vyškově a podobně."
... Po skončení afghánské mise by Češi také mohli pomáhat s výcvikem somálské armády, případně se zapojit do operace namířené proti pirátům v oblasti Somálského rohu. Jako celek má česká armáda mezinárodně dobrou pověst. I podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rassmusena významně přispěla ke stabilitě Afghánistánu. Jeho pražské prohlášení v tomto duchu podle Lukáše Visingra nebylo jen prázdnou floskulí.
"Když se podíváme na počty našich vojáků v zahraničních misích v současnosti a nedávné minulosti, tak vlastně v poměru k velikosti naší armády a velikosti země posíláme do zahraničí vojáků velice mnoho a to třeba i více, než některé velmoci. To je řekněme ta kvantitativní stránka. Když se na to podívám kvalitativně, tak navzdory tomu, že jsme o řadu vševojskových kapacit přišli, tak je potřeba zdůraznit to pozitivní - a sice, že jsme se soustředili na některé specializované kapacity, jako jsou pasivní sledovací systémy, ochrana před zbraněmi hromadného ničení, nebo třeba ženisté a polní nemocnice a podobně. To jsou věci, ve kterých patříme bez nadsázky ke světové špičce. Tím můžeme tomu společnému úsilí Severoatlantické aliance opravdu zásadně přispívat."
A jaká je vize pro českou armádu do budoucna?
"Po tom období, které by se dalo nazvat zkratkovým slovem jako "akční", kdy všechno bylo ve znamení zahraničních misí, nejvíc samozřejmě Afghánistánu - a kromě toho i Irák a pochopitelně Balkán - teď nastává období klidu či rutiny, kdy ta armáda do těch zahraničních misí nějaké vojáky vysílat bude, ale rozhodně to nebude v takových působivých číslech jako doposud."
Osobní stránky člena Tanečního divadla Mimi Fortunae, šťastného otce dvou bezva dětí, Filipa a Lenky, manžela jisté paní Pavly, webdesignéra, (bývalého) středoškolského učitele a rádoby tak trochu spisovatele...
V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)
Žádné komentáře:
Okomentovat