V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)

sobota 18. prosince 2010

Araukárie (Araucaria heterophylla)

Araukárie (Araucaria heterophylla)

Kategorie: Jehličnany
Výška rostliny: do 60.0 m
Barva olistění: zelená
Typy listů: jehličnaté
Použití: nádoby
Náročnost: polostín, vysoká vzdušná vlhkost

Popis rostliny: Ze všech známých druhů araukárií je pro pěstování v bytě vhodná pouze Araucaria heterophyla ( syn. A. excelsa). Má vodorovně postavené větve, které v pravidelných patrech vytvářejí nezaměnitelný vzhled čeledi araukárovitých, která se řadí mezi jehličnany. Česky se jí říká „ blahočet“. Už po staletí se pěstuje jako pokojová rostlina. Dorůstá do výšky až 60m. Pěstuje se také jako okrasná rostlina v parcích a zahradách jižní Evropy.
Listy mají krásně sytě zelenou barvu a strom své hustě listnaté větve rozkládá téměř vodorovně kolem kmene. Pěkný, symetrický habitus docílíme jen na volném, ze všech stran osvětleném stanovišti, které lze vytvořit v zimní zahradě.

Čeleď: araukárovité

Původ: Araucaria heterophyla pochází z ostrova Norfolk. Ostatní druhy araukárií se vyskytují v Jižní Americe a Austrálii.

Pěstování: Araukárie vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Přes léto ji můžeme umístit venku na polostinném místě. Nesmíme ji přelévat, protože pak opadá a zůstane jen kmen s holými větvemi.
Přezimuje v chladu a v této době se minimálně zalévá.
Udržujeme stálou, mírnou vlhkost, často rosíme, nebo sprchujeme pouze měkkou vodou.Je dobré araukárii zalévat dešťovou nebo převařenou vodou, protože tvrdá voda, která obsahuje vápenaté ionty, jí škodí. Tmavé místnosti se suchým vzduchem jsou pro pěstování araukárií nevhodné.

Hnojení: Araukárii přihnojujeme v létě každé tři neděle vápenatým hnojivem.

Přesazování: Přesazujeme jen zřídka do výživného, humózního a propustného substrátu s pH okolo 5.

Množení: Množíme vrcholovými řízky, které odebereme pod druhým patrem od vrcholu. Řízky z postranních větví rostou jen vějířovitě.

Choroby: Na příliš teplém a suchém stanovišti větve převisají a jehlice zasychají.

Zdroj: pokojove-rostliny.atlasrostlin.cz/araukarie

Další informace např. www.rostliny.net/rostlina/Araucaria_heterophylla nebo www.ceskestavby.cz/rostliny/pokojova-jedle-araucaria-heterophylla/

Žádné komentáře:

Okomentovat