Proti šrtům stávkovalo 150.000 lidí, dopad stávky nebyl velký
Kvůli celodenní stávce, kterou zaměstnanci ve státní a veřejné sféře po celé zemi protestovali proti škrtům ve mzdách, se neotevřely stovky škol, provoz omezila řada zdravotnických zařízení a některé úřady. Protest nicméně život v zemi výrazně neochromil. Na mnoha místech se ho zaměstnanci účastnili jen symbolicky. Podle údajů Českomoravské konfederace odborových svazů stávkovalo 148.000 z celkového počtu asi 650.000 státních zaměstnanců. Demonstrací v ulicích se zúčastnilo méně lidí, než odbory očekávaly. Do ulic dvou desítek českých měst přišly proti vládní politice protestovat většinou stovky lidí. Demonstrace odehrávající se v nevlídném zimním počasí byly spíše klidné a obešly se většinou bez konfliktů či zásahů policie. Nejvíce demonstrantů se sešlo v Praze a v Brně. Účast naznačuje, že větší podporu má stávka na Moravě než v Čechách. Účast tak kopíruje voličskou mapu Česka, kde má vládní pravostředová koalice větší podporu v Čechách, levici pak víc volí Morava. Stávky se zúčastnili také někteří zaměstnanci muzeí, galerií, knihoven, divadel a hudebních těles. Návštěvníků se však protesty většinou dotkly jen minimálně.
Podle odborových předáků státní zaměstnanci vyjádřili nesouhlas s tím, jak chce vláda dosáhnout úspor ve státním rozpočtu. "Nechápeme, proč se současná vláda vydala pouze cestou škrtů za každou cenu a rozhodla se, že neustoupí ani o píď," stojí ve výzvě odborů, kterou četli organizátoři na shromážděních. Vláda podle nich měla místo v platech státních zaměstnanců hledat zdroje ve zvýšení některých daní. Premiér Petr Nečas (ODS) dal už v úterý jasně najevo, že vláda kvůli stávce neustoupí od desetiprocentního snížení objemu peněz na mzdy ve státní sféře.
Odbory: Ze školství stávkovalo 24.000 lidí, kuchařky i kantoři
Ze zaměstnanců školství se do stávky zapojilo přes 24.000 lidí. ČTK to sdělil předseda školských odborářů František Dobšík. Nejmasivnější protesty byly v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Stávkovali hlavně školníci a kuchařky, kterých by se od Nového roku mělo dotknout desetiprocentní snížení mezd. Učitelé jako jediní dostanou přidáno, přesto se však někteří ze solidarity ke stávce připojili. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chování učitelů odsoudil, prý jen nadělali problémy rodičům.
Například v Jihomoravském kraji zůstalo kvůli stávce 86 škol zavřených, dalších 98 fungovalo jen s omezeným provozem. Ve Středočeském kraji stávku podpořilo 90 procent škol, zavřeno jich zůstalo 37. Naproti tomu v Praze byla účast na stávce spíš vlažná, školám totiž platy dotují městské části i magistrát.
Prezident Klaus: Stávka je nezodpovědná, škrty jsou kvůli zadlužení nutné
Stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě je podle prezidenta Václava Klause nezodpovědná. Odborářští bossové při ní prý jen "ukazují svaly". Klaus to řekl novinářům po diskusní snídani byznysmenů s politiky organizované týdeníkem Euro. Vládní škrty jsou podle prezidenta nezbytné, protože Česká republika musí zastavit své zadlužování. V debatě s podnikateli předtím prezident uvedl, že odboráři měli protestovat, když se problém veřejných financí rozbíhal. I když vláda podle prezidenta přijala letos řadu úsporných opatření, i v roce 2011 půjde o rozpočet s výrazných schodkem. Za současnými problémy ekonomiky podle Klause stojí vytváření "sociálního a zeleného státu" na počátku této dekády.
Vpodvečer prezident stávku zhodnotil s tím, že dopadla směšně kvůli nízké účasti. Odboroví předáci si podle něj hrají na šéfy něčeho, co ve skutečnosti nevedou.
Šéf Senátu a bývalý odborář Štěch stávku podporuje
Předseda Senátu a bývalý odborový předák Milan Štěch (ČSSD) stávku zaměstnanců státní a veřejné sféry chápe a podporuje. "Snižování platů zaměstnancům ve státní a veřejné sféře o deset procent a změny v systému tarifního odměňování považuji za velmi špatný krok," uvedl Štěch, který je nyní po prezidentu Václavu Klausovi druhým nejvyšším ústavním činitelem země. Poslanci ČSSD požádali o dvouhodinové přerušení schůze sněmovny, oficiálně kvůli jednání svého klubu, zamířili však na polední odborářskou demonstraci v centru Prahy, řekl novinářům statutární místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Na Palackého náměstí přišel odboráře podpořit i expremiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. Stávku podporuje také celý senátorský klub ČSSD.
Vláda schválila nařízení, které mění platové tarify
Vláda v úterý večer schválila soubor nařízení, která mění platové tarify ve státní a veřejné sféře. Premiér Petr Nečas (ODS) na noční tiskové konferenci upřesnil, že návrh týkající se platů duchovních nebyl nakonec projednáván. Od začátku příštího roku se tak změní platy vojáků, policistů a zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Nařízení jsou součástí kroků, jimiž chce koaliční kabinet ODS, TOP 09 a VV docílit v příštím roce desetiprocentní úspory ve výdajích na mzdy státních a veřejných zaměstnanců. Od nynějška bude možné takzvané pásmové odměňování, tedy stanovení tarifní složky mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let, použít u všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě a zdravotnictví. Výjimkou budou pedagogové.
Osobní stránky člena Tanečního divadla Mimi Fortunae, šťastného otce dvou bezva dětí, Filipa a Lenky, manžela jisté paní Pavly, webdesignéra, (bývalého) středoškolského učitele a rádoby tak trochu spisovatele...
V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)
čtvrtek 9. prosince 2010
Proběhnuvší stávka
Takže jak o včerejší stávce informovalo rozhlasové zpravodajství?
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat