V rámci zpřehlednění svého BLOGu jsem se rozhodl vyčlenit sekci citací do samostatného BLOGu. S oblibou cituji jiné zdroje, které však nemusí být volně přístupné na webu, zejména pak plné texty mého oblíbeného týdeníku EURO. Aby tyto texty nečinily můj BLOG nepřehledným, budu je umísťovat sem, no a v příspěvcích na hlavní stránce (BLOG: Radek Králík Novotný) jen vkládat odkazy na tyto citace... Toť můj novoroční dárek čtenářstvu... (31.12.2009)

pondělí 27. června 2011

Nouze a styl

Ivan Hoffman je pro jednou vcelku nekonfliktní, až roztomilý.
Možná patetický...
Děkuji, bude se mi lépe spát - po dlouhé době jsem "živ" až přes půlnoc a tak jsem si začerstva pana Hoffmana přečetl...


Nouze a styl
Autor: Ivan Hoffman

S nárůstem počtu chovaných ovcí a koz roste prý i počet chovatelů. Nejde tedy jenom o to, že se zvětšují stáda. Také zdá se mírně přibývá těch, co si oškliví stádní mentalitu a touží žít jinak než většina.
Někdo si pořizuje ovečky či kozu z nouze, aby ušetřil za maso a mléko. Jiní volí chov zvířat a péči o hospodářství jako životní styl. Současně se stále většímu zájmu těší farmářské trhy, kde své produkty nabízejí drobní pěstitelé a chovatelé.
Přibývá tedy i lidí, kteří sice nemají možnost v malém hospodařit, ale vyhledávají možnost obejít prostředníky a nakoupit přímo od těch, co potraviny vyprodukovali. Zde už se jednoznačně jedná o vliv životního stylu, neboť nakupovat na farmářské trhy se z nouze nechodí.
Zda se obnovují zaniklé tradice a jestli se lidé rozpomínají na zapomenuté dovednosti je ale těžko říct. Spíše půjde pouze o drobnou korekci trendu, kterým je odcizení člověka od přírody. Naprosté většině lidí kontakt s půdou a se zvířaty nechybí, podobně jako jim nechybí fyzická práce. Dorůstají generace dětí, které se s domácím zvířetem potkají výlučně v mrazícím boxu hypermarketu.
Stát se farmářem je navíc těžší než kdysi. Jde o boj se státní byrokracií, sousedskou závistí, chce to spoustu trpělivosti a houževnatosti, o finanční náročnosti hlavně v začátcích ani nemluvě. Farmářství už bude provždy hlavně hobby, ovečky a kozy už bude mít jen ten, kdo je má rád.
Na moderní vesnici, která se inspiruje příměstským satelitem, dnes neužitečný bazén dostal přednost před kozím chlívkem. Protože ale obchodní řetězce už nikdo nepřipraví o kontrolu nad trhem, těch pár koz, včetně naší Zuzy s kůzlaty Rozinkou a Angelem, není proč zakázat.

čtvrtek 23. června 2011

RODINA VERSUS PRÁCE

Nádherný text/moudro kolující internetem:
Jsi si vědom(a) toho, že když zítra zemřeme, společnost, pro kterou pracujeme, nás může lehce nahradit ze dne na den?

Ale rodina, kterou tu zanecháme, pocítí ztrátu pro zbytek života. A když se to tak vezme, stále víc se zabýváme svojí prací, místo toho abychom se věnovali svojí rodině ... a to je hloupé, nemyslíš?

Víš, co znamená slovo RODINA (FAMILY)?
FAMILY = (F)ATHER (A)ND (M)OTHER (I)(L)OVE (Y)OU
Rodina = Táto a Mámo, miluji Vás.

středa 22. června 2011

Vzpomínka na rok 1947


Uvedený obrázek "putuje Internetem" z jedné mailové schránky do druhé... Mám tušení, že je ta citace správná, že si ji pamatuji dokonce z učebnice dějepisu... A občas je třeba připomínat!

neděle 19. června 2011

Znovu 2x KLAUS

Prezident Václav Klaus slaví sedmdesátiny
Prezident Václav Klaus slaví 70. narozeniny. Na soukromé oslavě na Pražském hradě se odpoledne setkal se svou rodinou a dalšími hosty. Celkem bylo na akci pozváno asi dvě stě lidí. Oficiální setkání k sedmdesátinám Klaus ve čtvrtek zrušil kvůli protestu odborů. Na programu má ještě jazzový koncert. Po zrušení oficiálních akcí na Hradě je příležitostí pro řadu diplomatů a zástupců veřejného života, aby Klausovi k jubileu pogratulovali. Klaus, který jazzový cyklus na Hradě pravidelně zahajuje, je příznivcem tohoto žánru. Dva známí čeští jazzmani Viklický a Stivín spolu obvykle nevystupují, na pódiu se schází právě kvůli narozeninovému koncertu pro Klause. Prezident oslavy svých narozenin zahájil už v pátek při představení knihy Festschrift Václavu Klausovi, kterou pro něj připravili jeho spolupracovníci. V "oslavném sborníku" se ke Klausovi a jeho názorům vyjadřuje řada domácích i zahraničních osobností.
Prezident Václav Klaus poděkoval svému předchůdci a dlouholetému ideovému oponentovi Václavu Havlovi za přání k 70. narozeninám. Havlovi popřál, aby se mu zlepšilo zdraví, a nabídl mu, že ho navštíví. Klaus to napsal v dopise, který adresoval Havlovi 17. června a nyní ho zveřejnil. Reagoval na Havlův blahopřejný dopis. "Moc ti děkuji za velmi hezké přání k mým narozeninám, které mě velmi potěšilo. Usmívám se tvému výroku, že jsi pořád o těch pět let přede mnou, a budu rád, když to ještě dlouho tak bude. Ten význam zdraví si už také začínám více a více uvědomovat. Dlouho jsem to podceňoval," napsal prezident Havlovi v dopise, který zveřejnil na webu www.klaus.cz. Havel se dlouhodobě potýká s potížemi s dýchacími cestami. V minulých dnech pobýval v Karlových Varech v lázních.

Václav Klaus nehodlá zmizet z veřejného života
Prezident Václav Klaus nehodlá zmizet z veřejného života, chce dál bojovat s "ohlupovači" kolem globálního oteplování a doufá, že jej budou veřejné záležitosti zajímat ještě v 99 letech. Řekl to v obsáhlém rozhovoru Nedělního Blesku u příležitosti svých sedmdesátin. Česká republika se podle Klause ocitla v "éře mediokracie". Politické otázky se podle něho neřeší na půdě vlády, ale v neděli v diskusním pořadu. Kriticky se v rozhovoru prezident znovu vyjádřil k Evropské unii. V rozhovoru, který je zveřejněn i na oficiálních webových stránkách prezidenta, zopakoval obavu, že by se Česká republika mohla v EU "rozpustit jako kostka cukru v kávě". "To rozpouštění pokračuje velmi rychlým způsobem. A to mě trápí," uvedl Klaus. Úplnou životní prohru prý nemá žádnou. Kromě názorů na globální oteplování, politickou situaci a Evropskou unii odpovídal Klaus Blesku i na otázky ohledně dovolené, sbírce kravat nebo vztahu k ženám. "Nevím, jestli se (ženám) líbím. Je jasné, že si prezidenta všimnou všichni - i ženy - víc než neprezidenta... Možná to ždibíček, ale jen ždibíček pomáhá," uvedl prezident.

(Převzato z dnešního mailového zpravodajství ČRo)

pátek 17. června 2011

2x KLAUS

(2x na téma KLAUS z dnešního mailového zpravodajství ČRo)

Klaus: Stávka zasáhla obyčejné lidi, nikoliv papaláše
Čtvrteční stávka v dopravě podle prezidenta Václava Klause zasáhla obyčejné lidi, a nikoliv papaláše, jak odbory zamýšlely. Doufá prý, že odbory nyní na určitou dobu na stávkování zapomenou. Klaus to řekl při představení knihy Festschrift, která vyšla u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin. Prezident v minulých dnech stávku ostře kritizoval. Prohlásil, že vláda by měla postupovat daleko rezolutněji a třeba i jít do protiútoku. Doporučil jí, aby například ve spolupráci s magistrátem najala soukromé autobusy. Stávku označil za politickou. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek řekl, že v žádném případě nebude prezidentova slova komentovat, protože každý má právo na vlastní názor. "Ale musím uvést, že další akce samozřejmě máme v plánu," konstatoval.

Klaus dostal oslavný sborník k nedělním sedmdesátinám
Prezident Václav Klaus od svých spolupracovníků převzal knihu Festschrift, kterou připravili k jeho 70. narozeninám. V knižní poctě Klausovi gratuluje řada domácích i zahraničních osobností. Řada z přispěvatelů, mezi nimiž je například předseda vlády Petr Nečas, expremiér Miloš Zeman či někdejší ředitel televize Nova a europoslanec Vladimír Železný, přišli na setkání s oslavencem do Míčovny Pražského hradu. Klaus při té příležitosti poznamenal, že setkání je "malou narozeninovou oslavou". Kniha podle něj obsahuje i náročné vědecké texty. Ze známých zahraničních politiků přispěl bývalý španělský premiér José María Aznar a někdejší německý prezident Roman Herzog. "Už se těším, až o víkendu vezmu tužku a začnu si v ní podtrhávat," poznamenal Klaus na adresu nového přírůstku své knihovny. Osobitým způsobem komentoval svůj vztah ke Klausovi jeho někdejší politický spolupracovník Miroslav Macek. Opticky se podle něj zdá, že Klaus patří mezi fenomény, které můžete buď milovat, nebo nenávidět "asi jako ústřice či hudbu Bély Bartóka". Podle Macka je ale možné i uznávat Klausovy nepopiratelné kvality a zároveň vnímat jeho "osobnostní nedostatky".
Klaus bude kulaté narozeniny slavit v neděli 19. června, kdy uspořádá také speciální koncert z cyklu Jazz na Hradě nazvaný Gratulace Václavu Klausovi. Prezidentovi k narozeninám zahrají mimo jiné flétnista Jiří Stivín a klavírista Emil Viklický. Oficiální oslavy, na které pozval osobnosti českého politického a společenského života a také diplomaty, prezident zrušil kvůli čtvrteční stávce. Klaus od počátku devadesátých let prakticky bez přestávky zastával vrcholné politické funkce včetně premiéra. Ve veřejném životě ale chce zůstat i po konci svého prezidentského mandátu v roce 2013.

STÁVKA: rekapitulace

Stávka zastavila vlaky, autobusy i metro, kolaps ale nenastal
Ve čtvrtek celý den stojí v Česku kvůli stávce nákladní i osobní železniční doprava, v některých městech také částečně městská hromadná doprava. Poprvé v historii se zcela zastavilo pražské metro. Omezený provoz MHD je vedle Prahy stále v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem. Odboráři tak protestují proti vládním reformám, zejména oddalování věku odchodu do důchodu. Celorepubliková stávka kolaps nezpůsobila, lidé se na stávku připravili. Část jich zůstala doma, část vyrazila do práce na kole. Prázdné tak zůstaly i autobusy najaté jako náhradní doprava. Odborový předák Jaromír Dufek hodnotil čtyřiadvacetihodinovou stávku po její půli jako vítězství. I když nakonec nedošlo na plánovanou blokádu hlavních uzlů v Praze, odboráři podle něj ukázali, že by hlavní město zcela zastavit mohli.

Nečas: Stávka nesplnila očekávání
Stávka nesplnila očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesla a způsobila milionové škody, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Zopakoval, že je připraven s odbory dále jednat o vládních reformních plánech. Kabinet od nich ale neustoupí. Stávka podle Nečase přinesla zvýšení politického napětí, protože na ní "parazitovala" levicová opozice. Projevy odborářských předáků a aktivní účast politiků ČSSD podle něj ukázala, že šlo o politický akt. Premiér také poznamenal, že pokud se potvrdí informace o tom, že stávkující v některých místech vyhrožovali zaměstnancům, kteří chtěli pracovat, bude to považovat za neuvěřitelný exces. Postoj premiéra ke stávce podpořil i ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ostře se na adresu odborů vyjádřila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podle ní odbory zvolily neadekvátní postup. Stává se z nich politická síla, která odmítá přijmout výsledek demokratických voleb. Podle ní se prokazuje, že odbory jsou převodní pákou sociální demokracie.

Václav Klaus v ČRo: Rušení oslav bylo hloupé, stávka mě znepokojuje
Podle prezidenta Václava Klause bylo hloupé, že kvůli stávce musel rušit oficiální oslavy svých sedmdesátin na Pražském hradě, i když prý na oslavách osobně nelpěl. Václav Klaus to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Stávka odborářů ho znepokojuje. Podobný způsob řešení problémů podle něj nikam nevede. Hrad původně plánoval na čtvrtek dvě setkání u příležitosti Klausova jubilea - jedno pro představitele veřejného života a další pro zástupce diplomatických misí. Ve středu mluvčí prezidenta oznámil, že se akce bez náhrady ruší se zdůvodněním, že prezident nechce vystavovat hosty setkání riziku. Václav Klaus řekl, že nechce "přehrávat své slavení". "Já kdybych mohl, tak bych se někam schoval a nic neslavil," poznamenal. Dodal ale, že prezident je také institucí a nemůže narozeniny oslavit jen v úzkém rodinném kruhu.

Odboráři házeli na ministra Kalouska rajčata
Odboráři ve čtvrtek dopoledne zorganizovali protestní pochod Prahou. Z Palackého náměstí, kde proběhl zhruba hodinový mítink, se vydali směrem k úřadu vlády. Podle odhadů se pochodu zúčastnily asi dva tisíce lidí. Nejvypjatější okamžiky vcelku poklidné akce se odehrály před ministerstvem financí, když si s průvodem nespokojených lidí přišel pohovořit šéf úřadu Miroslav Kalousek (TOP 09). Odboráři tvrdí, že šlo z jeho strany o "cílenou provokaci" a chtějí o věci diskutovat na pondělní schůzce tripartity. Účastníci pochodu Kalouskovi spílali a dávali mu najevo svou nespokojenost - padaly nadávky, ale i rajčata nebo vejce. Tlačenice si vyžádala zásah antikonfliktního týmu.

Sobotka: Vláda by měla s odbory jednat
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil čtvrteční stávku v dopravě za úspěšnou. Stávkujícím vyjádřil podporu. Premiéra Petra Nečase (ODS) vyzval, aby obnovil sociální dialog, stáhl vládní reformní zákony a jednal o nich s odbory i s opozicí. Šéf opoziční ČSSD přišel demonstraci odborářů v Praze podpořit. Odbory podle něj ve stávce nehájí své zájmy, ale zájmy většiny společnosti. Sobotka vyzýval Nečase k novému jednání s odbory o reformách i při sněmovních interpelacích. Nečas v reakci na jeho kritiku řekl, že odbory nejsou reprezentativní zástupci zaměstnanců, protože reprezentují jen 15 procent z nich. Totéž podle něj platí v tripartitě i pro svazy zaměstnavatelů. Vláda navzdory tomu některé připomínky odborářů k reformám zohlednila, hájil se premiér.

Hašek: Hejtmani hodnotí stávku jako zvládnutou
Hejtmani jednotlivých krajů hodnotí stávku proti vládním reformám jako zvládnutou. Po odpolední videokonferenci s hejtmany to řekl předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj žádný z hejtmanů během stávky dopravních odborů nezaznamenal zásadnější problémy. "Lidé zvolili jiný způsob dopravy nebo měli dovolené, studenti někde měli volno. Regionální dopravci fungovali ve všech krajích," uvedl Hašek. "Forma protestu byla relativně kultivovaná, oceňuji i přístup veřejnosti, která nebyla nijak hysterická," dodal.

Dráhy sčítají škody způsobené stávkou
České dráhy odhadly škody vzniklé v souvislosti se stávkou na 70 milionů korun. Zahrnují nevybrané jízdné nebo poplatky za provoz vagónů. Nákladní dopravce ČD Cargo vyčíslil ušlé tržby a vícenáklady asi na 57 milionů korun. Obnovení provozu na železnici po stávce vyjde Správu železniční dopravní cesty zhruba na dalších pět milionů korun. Škody už sčítají i některé firmy. V celém Česku zastavilo asi 120 nákladních vlaků, které stojí ve větších stanicích a rozjedou se až nad ránem. Výpadek části ze 7000 spojů, které denně vypraví, se dráhy snažily kompenzovat zhruba 200 náhradními autobusy. Denně využije vlak kolem půl milionu cestujících, náhradní autobusy ale většinou zely prázdnotou. Dosah měla stávka například i na Slovensku, kde ovlivnila stovky železničních spojů. Některé vlaky jezdily po zkrácených trasách, další spoje slovenský přepravce ani nevypravil. Kolem půlnoci by se měly vlaky rozjet podle platného jízdního řádu ze stanic, kde před 24 hodinami zůstaly stát. Mezi prvními tak vyjede z Olomouce mezinárodní spoj Šírava, ve kterém uvízla asi desítka zahraničních cestujících.

Stávka nevyvolala v Praze větší problémy
Vlaky podzemní dráhy po ránu poprvé v historii hlavního města nevyjely kvůli protestu dopravních odborů. Podle primátora Bohuslava Svobody však ani při ranní špičce nenastala krizová situace. Zdravotníci podle něj nastoupili do práce v plném či téměř plném stavu, ambulance jsou spíš prázdné. Autobusy soukromých dopravců, kteří vozí cestující v rámci pražské integrované dopravy, a všichni ostatní středočeští autodopravci, neměli během dopoledne potíže dojet do Prahy. Většina autobusů středočeských dopravců byla poloprázdná, spoje jezdily včas podle jízdních žádů, zjistila ČTK od autodopravců. Po pražských cyklostezkách projelo dnes do 08:00 stejně lidí jako jindy za celý den. Automatické sčítače ukazovaly v ranní špičce průměrně sedminásobný nárůst, informuje server www.prahounakole.cz. Do pražských škol kvůli stávce dorazila zřejmě méně než polovina žáků, většina škol a školek ale funguje a zajišťuje aspoň hlídání.

(rekapitulace dle mailového zpravodajství ČRo)

čtvrtek 16. června 2011

Test stávkou

Test stávkou
Autor: Ivan Hoffman

Společenskou atmosféru sice průběžně analyzují průzkumy veřejného mínění a zamýšlejí se nad ní v médiích experti, komentátoři či publicisté, ale jak je to s lidmi a jejich vztahem k režimu doopravdy, se vlastně nikdy přesně neví.

Stávka odborářů proti vládním reformám tak napoví, zda lze věřit průzkumům a médiím. Zatímco průzkumy naznačují, že lidé mají s vládou vážný problém, mezi novináři zdá se převládl pocit, že našim nejvážnějším problémem jsou rebelující odboráři.

Není na tom ale nic překvapivého. Média jsou tradičně většinově prorežimní. Společenské systémy se mění, ale novinářská loajalita je konstantní. Kritizují-li komentátoři konkrétní společenské nešvary či aféry politiků, činí tak ve snaze chránit stávající systém (jednou socialismus, jindy kapitalismus), nikoli proto, aby poukázali na jeho agonii. Média odhalují korupci, zveřejňují kompromitující odposlechy, popisují, jak se na politickou objednávku krade za bílého dne a kroutí hlavou nad vládním reformním chaosem. Skutečně zděšeni jsou ale komentátoři až když se kvůli tomu, co kritizují, někdo rozhodne zastavit dopravu a zablokovat papaláše.

Stávky a demonstrace jsou testem, zda ve společnosti touha po změně převážila nad obavou z nestability. A podle toho, co převáží, se pak píší učebnice dějepisu. Buďto si lid vyvzdoroval svobodu a prosperitu, anebo se lid nenechal zmanipulovat zaprodanci či odborovými golfisty. O pádu degenerovaných systémů a nástupu nových se rozhoduje na ulici, nikoli v televizním studiu, či kongresovém centru. Systémy se ovšem hroutí až po té, co vyčerpají všechny možnosti, jak se udržet. Že se na Titaniku tancuje, ještě neznamená, že už jde ke dnu.

středa 15. června 2011

STÁVKA V DOPRAVĚ - SOUHRN: Protestní akce odborů ochromí život hlavně v Praze a Brně

STÁVKA V DOPRAVĚ - SOUHRN: Protestní akce odborů ochromí život hlavně v Praze a Brně

Autor: Mediafax (Mediafax)14.6.2011 18:55:07

PRAHA (MEDIAFAX) - Do stávky, kterou na čtvrtek vyhlásily odbory, se plně zapojí odboráři dopravních podniků v Praze, Brně a v Ústí nad Labem, zde je chtějí dokonce podpořit anarchisté z uskupení Severní komuna.
Stávka ochromí dopravu hlavně v Praze, kde se zastaví MHD a pravděpodobně i provoz na hlavních silničních tazích. Odboráři chtějí demonstrovat před ministerstvem zdravotnictví a pochodovat metropolí. Akce bude podle odborových předáků masivnější a radikálnější než původně avizovaný pondělní protest. Potrvá 24 hodin a ochromí městskou dopravu také v Brně, Ústí nad Labem a částečně v Olomouci. Zastaví železnici na celém území České republiky. Odboráři plánují i blokády některých důležitých silničních uzlů.

V Ústí nad Labem odboráři dopravního podniku charakter stávky oproti pondělním plánům změnili. Odborový předák Martin Dvořák řekl, že zatímco v pondělí chtěli stávku podpořit jen symbolicky, ve čtvrtek dopravu zastaví. "Důvodem jsou vládní reformy a postoj vlády ke stávce. Autobusy a trolejbusy se zastaví o půlnoci a rozjedou se opět až po půlnoci," uvedl Dvořák s tím, že je možné, že se někteří řidiči ke stávce nepřipojí a budou jezdit. Protestní akci v Ústí podpoří tzv. sametovou blokádou anarchisté z uskupení Severní komuna.
Brněnský dopravní podnik se ke čtvrteční stávce připojí v plném rozsahu. Den před protestní akcí v dopravě zasedne v Brně krizový štáb, který svolal primátor Roman Onderka (ČSSD). "Vyhodnotíme momentální situaci, zhodnotíme možné dopady stávky na občany města, zejména pokud jde o zajištění dopravy ve městě, bezplatné parkování pro řidiče a bezpečnost občanů. Řeč bude také o vyjednávání zástupců dopravního podniku s brněnskými odboráři s ohledem na obslužnost MHD ve čtvrtek," uvedl Onderka. Na krizovém štábu se sejdou zástupci Dopravního podniku města Brna, Brněnských komunikací, Policie ČR a Městské policie Brno.
V Olomouci se čtvrteční stávky zúčastní asi sedmdesát procent zaměstnanců tamního dopravního podniku. "Vedení Dopravního podniku města Olomouce stále nezná přesný počet stávkujících řidičů. Připravuje se krizový plán," uvedla mluvčí podniku Magdalena Kopřivová. Seznam linek, na kterých bude provoz v omezeném rozsahu zajištěný, podnik zveřejní ve středu odpoledne.
V Havířově se do stávky se zapojí tři čtvrtiny z 203 řidičů. Odbory se s vedením společnosti dohodly na zajištění spojů na šachty, do podniku Hyundai Nošovice a ArcelorMittal v Ostravě. Garantované spoje zajistí stávkující řidiči. Spoje MHD nepojedou celý den.
V dalších českých i moravských městech odboráři stávku podpoří symbolicky nebo se vydají protestovat do Prahy.
Symbolický protest chystají v Ostravě. "Stávku podpoříme tak, jak jsme původně chtěli, tedy symbolicky. V dopravních prostředcích vyvěsíme letáky a oblékneme si výstražné žlutozelené vesty. Stávkovali jsme už šest dní, nechceme dále zvyšovat ztrátu našeho zaměstnavatele. Proti němu náš protest namířený není," řekl předseda tamní odborové organizace Ivo Protivínský. Část odborářů se chystá na protest do Prahy.
Pouze symbolicky podpoří stávku i zaměstnanci frýdecko-místecké ČSAD nebo Dopravní společnosti ZlínOtrokovice. Také v Uherském Hradišti, v Kunovicích a ve Starém Městě budou autobusy MHD během plánované celostátní stávky dopravců jezdit podle jízdního řádu.

Symbolicky se připojí ke čtvrteční stávce odboráři Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec nad Nisou. Mluvčí podniku Martina Poršová v úterý agentuře Mediafax řekla, že na původním záměru odboráři nic nezměnili. "Platí to, co odboráři oznámili v pátek při přípravě původního pondělního termínu stávky. Na terminálu městské dopravy ve Fügnerově ulici v centru Liberce přistaví stávkovou tramvaj, ve které lidem vysvětlí svou podporu stávce a postoj k vládním reformám," uvedla Poršová. Provoz městské dopravy v obou městech zůstane zachován, beze změny bude i linka Liberec - Praha.
Ani řidiči městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích, Plzni a v Karlových Varech ve čtvrtek stávkovat nebudou a MHD pojede v běžném provozu. Své poslední slovo ke stávce v dopravě zatím neřekli odboráři z plzeňské ČSAD, kteří se vyjádří až ve středu. V Českých Budějovicích stávku odbory podpoří vylepením letáků v prostředcích MHD.

Podle běžného jízdního řádu by měly jezdit také autobusy a trolejbusy královéhradeckého dopravního podniku. Ani dopravní podnik v Pardubicích se zřejmě ke čtvrteční stávce aktivně nepřipojí. "Shodli jsme se na tom, že stávku podpoříme pasivně. Ovšem pokud by se nepodařilo s vládou dohodnout naše požadavky a přišla by další stávka, do ní bychom již naplno vstoupili," uvedl zástupce odborářů pardubického dopravního podniku Zdeněk Michal.
Původně chtěly odbory stávkovat v pondělí, to jim však městský pražský soud zakázal. Stávku prý oznámily moc pozdě.

úterý 14. června 2011

Bude stávka či nebude?

Zatím se to v médiích hemží "silnýni slovy" zainteresovaných stran, hlavně politiků a odborářů. Ale říct teď, jak to bude vypadat ve čtvrtek, je asi nemožné:

Vláda svolala kvůli stávce jednání s odbory
Vláda začala podnikat kroky, aby zabránila čtvrteční odborářské stávce v dopravě nebo aby aspoň zmírnila její dopady. Premiér svolal na středu mimořádné jednání s odbory a zaměstnavateli o reformách a odborářském protestu proti nim. Jestli se zasedání uskuteční, není zatím jasné. Odbory dál chystají stávku i shromáždění, které by ji mělo podpořit. Stávka v dopravě by měla začít ve čtvrtek v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. Ve čtvrtek v Praze a okolí vyjede asi třetina autobusů. Ke stávce se nepřipojí soukromí dopravci, kteří vozí cestující v rámci pražské integrované dopravy. V dalších městech se zatím o podobě stávky jedná. Odbory také chystají v Praze "blokádu papalášů", zablokovat by mohly vládní budovy. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pořádá shromáždění u ministerstva zdravotnictví. Předáci nevyloučili ani průvod metropolí, sami ho ale neorganizují. Odborářský protest se dotkne i škol. Mnohé z nich budou mít kratší výuku či ředitelské volno. Provoz omezují i školky. Stávka zasáhne také vysoké školy. Třeba Univerzita Karlova ruší některé přijímací zkoušky.
Armáda pomůže zajistit náhradní dopravu za stávkující železnici
Vláda chce na čtvrtek zajistit náhradní dopravu za vlaky zastavené kvůli stávce v obcích, které mají jen železniční spojení. Ministerstvo dopravy či dráhy by měly od soukromých dopravců najmout 200 autobusů. Posílit by je mohlo až 150 autobusů ministerstva obrany. Po jednání s ministrem dopravy to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Ministr obrany Alexandr Vondra řekl, že armáda poskytne své autobusy všude tam, kde není možnost zajistit náhradní dopravu jiným způsobem. "Probíhá teď velmi konkrétní jednání mezi Českými drahami na jedné straně a mezi armádou," uvedl. Ve středu je pak zřejmě posvětí vláda. V případě, že návrh schválí, poskytne armáda nejen autobusy, ale i své řidiče, dodal Vondra. O najímání dopravců, kteří by nahradili stávkující, hovořil v úterý prezident Václav Klaus. Premiér ale uvedl, že na trhu je jen omezený počet dopravců a ten vláda využije v nejvíce postižených místech.
Symbolickou podporu stávky na Vysočině zvažují učitelé i strojaři
Na Vysočině se během čtvrteční stávky proti vládním reformám asi zastaví jen vlaky. Zástupci odborů v autobusové dopravě tento týden zopakovali, že se chystají nejvýš umístit letáky ve vozech MHD. O symbolickém připojení ke stávce teď uvažují také odboráři ve školství a ve strojírenské firmě Bosch Diesel, která je se zhruba 5000 pracovníky největší v kraji. Konečné rozhodnutí mezi školskými odboráři zatím nepadlo. Na Vysočině nebude během čtvrtka vypraveno přes 360 vlaků. Denně se jimi v průměru sveze asi 33.000 cestujících. Jak v pondělí řekla ředitelka krajského centra Českých drah Lenka Horáková, dráhy nebudou zajišťovat náhradní autobusy. Nádraží budou o stávce otevřená a budou tam poskytovány informace.
(z mailového zpravodajství ČRo)

Dle serveru idsjmk:
INFORMACE K DOPRAVNÍ SITUACI 16. 6. 2011
Podle sdělení Koalice dopravních odborových svazů by měla být ve čtvrtek 16. června 2011 od 00:00 do 24:00 hodin zahájena stávka ve veřejné dopravě. Dle aktuálních informací v době stávky nebudou provozovány železniční spoje Českých drah, a s. a do stávky se rovněž zapojí řidiči Dopravního podniku města Brna.
V provozu budou všechny spoje a linky IDS JMK, které provozují regionální autobusoví dopravci.
Jihomoravský kraj a společnost KORDIS JMK, spol. s r.o. upozorňují cestující, že v době stávky:
  • nebude zajištěna návaznost regionálních autobusových linek na linky městské hromadné dopravy v Brně a na železniční linky v rámci Jihomoravského kraje
  • mohou vzhledem ke stávce na železnici vzniknout kapacitní problémy na regionálních autobusových linkách IDS JMK
  • mohou vznikat vzhledem k intenzitě provozu na silničních komunikacích zpoždění jednotlivých spojů, což může mít dopad do některých vzájemných návazností regionálních autobusových linek IDS JMK

Jiří Janeček je nejlepším ředitelem České televize v její historii

Jiří Janeček je nejlepším ředitelem České televize v její historii

Provokativní titulek je na místě, protože většina komentátorů nedokáže oddělit výbušné kauzy Jiřího Janečka, ať už okolo jeho personálních přešlapů, podivných tendrů, politického lavírování a drahé červené čtyřkolky od toho, co České televizi dal. A toho je rozhodně víc, než skandálů a nedotažených projektů - byť za mnohé úspěchy Janeček vděčí lidem, které si na Kavčí hory za své osmileté ředitelování přivedl. Především pak někdejšímu finančnímu a vrchnímu řediteli Františku Lambertovi.

Byl to právě Lambert, kdo v České televizi od začátku nesmlouvavě zaváděl „nové pořádky“ v hospodaření. Jemu se podařilo přivést Kavčí hory k vyrovnaným a dokonce přebytkovým rozpočtům, díky nimž si nyní ČT může přilepšovat z miliardového rezervního fondu. Janeček měl vůbec štěstí na kvalitní manažery, jeho někdejší nadřízený ZDENĚK ŠÁMAL (koncem devadesátých let šéfredaktor zpravodajství, pod kterým Janeček pracoval jako moderátor Událostí) vystavěl zpravodajský kanál ČT 24, další manažer PAVEL HANUŠ vytvořil a prosadil zcela zásadní projekt digitalizace ČT.

Zlé jazyky se mohou ptát, co tedy udělal Janeček, když na všechno měl svoje lidi. Jenže generální ředitel ČT není od toho, aby všemu osobně velel, všechno vymýšlel a všechno dělal sám. Na to má mít právě lidi, co možná nejkvalitnější. A to se JIŘÍMU JANEČKOVI v mnoha klíčových oblastech povedlo. Pro samotnou existenci ČT a zachování její pozice na trhu byla nejdůležitější zejména digitalizace. Málokdo si dnes vzpomene na peripetie s přijetím závazného harmonogramu televizní digitalizace, který opakovaně torpédovaly televize Nova a Prima. Celkem pochopitelně: každý další rok omezené programové nabídky v analogu pro ně znamenal stovky milionů korun utržených za reklamu a v takřka monopolním prostředí.

Česká televize i za cenu krizového scénáře a „obětování“ programu ČT 2, jehož analogové vysílání vypínala předčasně, aby na stejných frekvencích mohla začít vysílat digitálně, rozhýbala celý trh. Podařilo se jí také získat pro sebe samostatný multiplex, takže je nadále vlastníkem frekvencí, na kterých vysílá. Jinými slovy, žádný operátor ji nemůže vyhodit z digitální sítě, v níž šíří své programy, což je rovněž nesmírně důležité. Za Janečkovy éry vznikly dva nové digitální programy ČT 24 a ČT 4, kanál ČT 2 se po letech očistil od sportu, i když se programově stále hledá.

Stejně jako ČT 1, jejíž komerční charakter je daní za zděděný systém smíšeného financování České televize, kde se vedle koncesionářských poplatků počítá i s vysíláním reklamy. Výnosy z prodeje reklamních časů sice už nejdou přímo do rozpočtu ČT, politici ale televizi zatížili povinností odvádět je do fondu na podporu kinematografie a na další bohulibé účely. To také mnoho kritiků Janečkova ředitelování ČT pomíjí, nebo dokonce neví.

Za Janečkova vedení zavedla ČT vlastní grafické oddělení a sladila vizuální podobu všech čtyř programů, což byla z grafického hlediska největší změna v historii samostatné ČT. Janeček ji bohužel nedotáhl do konce, stále váhá se zavedením nového korporátního loga od grafika ŠTĚPÁNA MALOVCE. Výčet úspěchů by mohl pokračovat třeba účinným bojem proti neplatičům televizního poplatku nebo zavedením divize nových médií, v nichž ČT udává tón celé branži. O Janečkově éře se teď píše s despektem, ale v konečném důsledku ČT prospěl, ač za cenu mnoha osobních selhání a ztráty přátel.

pondělí 13. června 2011

Stávka bude - a prezident svými výroky "přestřelil"!

Premiér Nečas vyzval odbory, ať se vrátí k jednání, pomáhají prý levici
Premiér Petr Nečas vyzval odboráře, aby se vrátili k jednání s vládou. Chystaná stávka a blokády jsou podle něj zapojením do politického boje a jdou vstříc levici. Premiér zopakoval, že vláda od svých reforem neustoupí. Je ale prý ochotna nabídnout odborům ústupky například v otázce zvyšování odchodu věku do důchodu po roce 2041, poplatkové politice či ve způsobu vyplácení důchodů u manuálně náročných profesí. Vláda podle něj všechny své reformy připravila tak, aby byly sociálně únosné.
Výzva se však zřejmě mine účinkem. Podle odborářů by musely být nabízené ústupky ze strany vlády daleko širší. Odbory chtějí stávkou protestovat proti zvyšování důchodového věku, možnosti převést část odvodů ze státního penzijního systému do spoření u fondů, zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů či růstu spoluúčasti pacientů. Odboráři chtějí ve čtvrtek v 00:00 zastavit z velké části městskou dopravu v Praze a Brně, v celé zemi by pak neměly jezdit žádné vlaky. Odbory chystají i "blokádu papalášů", jak akci sami nazvaly. Podle jednoho z předáků by protestující mohli zablokovat některá ministerstva i Hrad.
iDnes.cz: Václav Klaus doporučil vládě tvrdší postup proti stávce
Vláda by podle prezidenta Václava Klause měla proti chystané stávce postupovat daleko rezolutněji. Odboráři podle něj stávku zneužívají pro politické cíle. Václav Klaus to podle serveru iDnes.cz řekl při setkání s občany v Mýtu na Plzeňsku. "Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradit ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," uvedl Klaus podle iDnes.cz. Odboráři by podle něj měli s vládou vyjednávat a nezahrávat si se stávkami.
V reakci na slova prezidenta Václava Klause o tom, že vláda by měla vůči chystané stávce postupovat rezolutněji, premiér uvedl, že vláda dělá správné kroky a s přiměřenou rasancí. Důležitější jsou podle něj konkrétní kroky v ochraně zájmů občanů než silná slova.
ČSSD: Prezident a vláda vyostřují sociální konflikt ve společnosti
Prezident Václav Klaus a kabinet Petra Nečase (ODS) podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera dělají vše pro to, aby maximálně vyostřili sociální konflikt ve společnosti. Dienstbier zkritizoval především výroky Klause a návrh vlády na zákaz stávky, který soud akceptoval. ČSSD sice podle Dienstbiera stávku podporuje, ale rozhodování odborů nijak neovlivňovala.
Zaskočen byl výroky Klause také šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Pan prezident by do toho neměl vstupovat, když už do toho vstoupí, tak by se měl pokusit být jakýsi vyjednávač, nebo někdo, kdo řekne stanovisko, které by mohlo být kompromisem," řekl Rádiu Česko.
Stávky se zúčastní 120.000 lidí, řekl odborový předák Dufek
Plánované čtvrteční stávky v dopravě se zúčastní zhruba 120.000 lidí, řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Jak dodal, podpůrné akce připravují zemědělci a horníci. Ti by se měli zúčastnit doprovodných akcí, především blokád a demonstrace v centru Prahy. Odbory vyhlásily celodenní stávku na čtvrtek, a to poté, co jim Městský soud v Praze zakázal stávku plánovanou na pondělí. Nebudou jezdit vlaky a zastaví se hromadná doprava v některých městech, například v Praze, Brně či Olomouci. V Praze by ze zhruba 11.000 zaměstnanců dopravního podniku mělo stávkovat asi 70 až 80 procent. Cílem odborů je, aby vláda stáhla z parlamentu návrhy reforem a začala jednat o jejich nové podobě.
K podpoře chystané čtvrteční stávky se připojily i odbory bezpečnostních složek, například policistů nebo hasičů. Některé zároveň vyzvaly k účasti na chystaných protestních akcích, třeba před ministerstvem zdravotnictví. Příslušníci bezpečnostních složek stávkovat ze zákona nemohou. "Vláda se bude chtít nyní schovávat za policisty, armádu a další složky bezpečnostního systému, kterým nejvíce odebrala z jejich platů a na jejich provoz. Proto jsou tito lidé právem na vládu naštvaní. A otázka zní: 'Opravdu si vláda myslí, že až bude utíkat z úřadu vlády, že ji tito lidé pomohou a budou je chránit?!' Nikde na světě si nedovolí vláda podkopávat nohy bezpečnostním složkám. Bohužel v ČR ano. Takže se nebude čemu divit," uvedl předseda předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Zdeněk Buřič.
(z mailového zpravodajství ČRo)

Ve čtvrtek se zastaví vlaky i MHD

Ve čtvrtek se zastaví vlaky i MHD, protest bude prý rozsáhlejší
Ve čtvrtek kvůli odborářské stávce nevyjedou od 0:00 do půlnoci žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát by měla celý den také městská doprava v Brně, v Praze a dalších městech se její provoz výrazně omezí. Zda bude jezdit metro, zatím není jasné. Novinářům to dnes řekli představitelé Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest organizuje. Podle nich by čtvrteční stávka i blokády silnic a metropole měly být rozsáhlejší, než se původně plánovalo na pondělí. Odbory totiž stávku v dopravě proti vládním reformám stanovily nejdřív na pondělí 13. června. Podle soudu by ale byla nezákonná a v rozporu s dobrými mravy, protože ji předáci neohlásili dostatečně předem. Soud ji tedy zakázal. Odboráři ji proto dnes přesunuli na čtvrtek. Změnu podoby svého protestu podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka neplánují. Jiný by ale mohl být rozsah.
"Stávka bude delší a masivnějšího charakteru a rozsahu," řekl Pomajbík. Podle něj KDOS dostává dotazy od pracovníků z dalších oborů, kteří by se také chtěli připojit. Jmenoval třeba školství či kovoprůmysl. Přihlásili se i řidiči kamionů, kteří by se mohli zapojit do blokády silnic, dodal předák. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša podotkl, že odbory mají ještě tři dny navíc na to, aby stávku připravili. Ve čtvrtek se kromě osobních zastaví i nákladní vlaky. Jezdit nebudou ani mezinárodní rychlíky. Podle předáků odborů na železnici je pro České dráhy "čtyřiadvacetihodinová stávka výhodnější než kratší". V pondělí se měl provoz zastavit ve 3:00 a obnovit v 16:00. Soupravy by tedy zůstaly 13 hodin někde na trase, takhle budou stále ve výchozím bodě. V Brně by měla městská doprava "stát 24 hodin stoprocentně", řekl Pomajbík. Částečně by se pak měla podle předáků zastavit i v Opavě, Olomouci či Zlíně. V dalších městech se jedná. Jak se provoz omezí v Praze, není zatím jasné. Jak rozsáhlá by měla stávka v metropoli být a zda přestane fungovat i metro, by mělo být podle předáků zřejmé až po jednání všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Víc by podle odborářů mělo být i blokád v Praze i jinde. Předáci zdůraznili, že záchranářům a hasičům ale v průjezdu bránit nebudou. Podrobnosti k chystanému blokování tahů odmítli sdělit.
(z mailového zpravodajství ČRo)

neděle 12. června 2011

Praha odklad stávky vítá, Brno čeká větší problémy

Pro Brno je odklad protestu spíše špatnou zprávou. „Myslím si, že situace bude horší, protože pokud jsme měli číslo, že v Brně bude stávkovat řádově 70 procent zaměstnanců dopravního podniku, jsem přesvědčen a mám signály od odborových bossů, že se číslo bude dotýkat 90 až 100 procent zaměstnanců,“ oznámil brněnský primátor Roman Onderka.
„Musíte brát v potaz, že stávka bude delší, že odboráři budou mít více času na to, aby mohli stávku zorganizovat a to včetně záležitostí, které budou blokovat provoz, a i nad rámec věcí týkajících se dopravy,“ dodal.
Pan primátor Onderka nám tu předem šíří poplašnou zprávu?

Stávka v dopravě se přesouvá z pondělí na čtvrtek


Aktuální informace k dopravě v pondělí 13. června 2011
Na základě aktuálního vyjádření odborových organizací o odložení stávky, sdělujeme cestujícím, že provoz všech linek městské hromadné dopravy v Brně bude v pondělí 13. června veden v plném rozsahu dle platných jízdních řádů pro pracovní dny.
(www.dpmb.cz)


Stávka v dopravě se přesouvá z pondělí na čtvrtek
Předseda OSŽ Jaroslav Pejša
Autor článku: Anna Duchková

Stávka v dopravě se přesouvá z pondělí na čtvrtek a bude celý den, tedy od půlnoci do půlnoci. V České televizi to potvrdil předseda odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Řekl také, že proti rozhodnutí soudu, které pondělní stávku předběžným opatřením zakázalo, se odvolají.
„My se odvoláme proti tomu předběžnému opatření, což ovšem podle výkladu práva nemá odkladný účinek, protože zjišťujeme, že tam je spousta chybných a účelových věcí. My tu stávku přesouváme na čtvrtek, a to na celých 24 hodin,“ oznámil.
Zastavit by se měla městská doprava v některých městech a na železnici v celé zemi, jak se původně plánovalo.
Odbory původně vyhlásily stávku v dopravě v pátek dopoledne, začít měla v pondělí ve tři hodiny ráno, trvat měla do čtyř hodin odpoledne. Pražský městský soud ji však zakázal kvůli jejímu pozdnímu ohlášení.

sobota 11. června 2011

Pondělní stávka není jistá

Podle prohlášení Koalice dopravních odborových svazů by dne 13. června měla být v 3:00 hod zahájena stávka ve veřejné dopravě.
Dle aktuálních informací (10. 6. 2011, 18:00 hod.) v době stávky nebudou provozovány železniční spoje ČD, a s. a do stávky se rovněž zapojí řidiči DPMB,a.s.
V provozu budou všechny spoje a linky IDS JMK, které provozují regionální autobusoví dopravci.
DPMB, a.s. hledá možnosti organizace dopravy v nouzovém stavu, která by zajistila alespoň minimální dopravní obslužnost po území města Brna.
Jihomoravský kraj bude požadovat po Českých drahách, a.s. zajištění náhradní dopravy v maximálním možném rozsahu tak, aby byly minimalizovány dopady stávky na cestující veřejnost v Jihomoravském kraji.
(Citace z idsjmk.cz)


Pondělní stávka není jistá, soud ji zakázal
Odborářská pondělní stávka v dopravě na protest proti vládním reformám už není vůbec jistá. Soud ji totiž předběžným opatřením na návrh ministerstva financí zakázal. Podle soudců ji odbory neohlásily tak, jak měly. Předáci tvrdí, že postupovali správně. Stávku rozhodně zrušit nechtějí. Nevyloučili však, že by se mohla odsunout. Pak by prý ale mohla být mnohem razantnější. Kvůli chystané stávce v dopravě, kterou odbory vyhlásily v pátek a stanovily ji na pondělí, se v sobotu mimořádně sešel kabinet. Pozval na své jednání šéfy odborového sdružení železničářů (OSŽ) a dvou odborových centrál - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO). Justiční úředníci předákovi železničářských odborů a předsedovi ČMKOS předali rozhodnutí pražského městského soudu. Podle něj nebyla akce ohlášena tři dny předem, a jednalo by se tak o zneužití práva na stávku. Pokud by se protest konal, nesli by odboráři odpovědnost za případné škody.
Pokud bude v pondělí stávka, bude vláda vymáhat škody
Pokud odbory budou v pondělí stávkovat, bude na nich vláda vymáhat hospodářské škody do poslední koruny, řekl v sobotu novinářům po mimořádném jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Je mu líto, že odboráři sice do Strakovy akademie ve 14:00 přišli, ale hned odešli bez jakéhokoli jednání. Vláda je k dalším rozhovorům připravena, uvedla ve svém unesení, které jednomyslně přijala. "S odbory jsme chtěli jednat nejen o stávce a blokádách, ale také o jejich požadavcích a případných kompromisech," řekl ministerský předseda, jehož na setkání s médii přišli osobně podpořit všichni jeho ministři.
Nečas uvedl, že stávka navzdory rozhodnutí soudu, který ji předběžným opatřením zakázal, by byla skandální, protože odbory by nerespektovaly verdikt nezávislého soudu. Byl by překročen Rubikon, dodal. "Jsme-li v právním státě, jsme-li slušní občané, dbáme-li zákonů, respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu," uvedl premiér. Vláda také uložila ministerstvu vnitra, aby zajistilo dodržování pořádku a ochranu majetku i životů. Předseda vlády se kvůli tomu dokonce sešel na mimořádném jednání s vedením ministerstva a policie. "Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.
Štěch: Opatření soudu zakazující stávku se musí respektovat
Předběžné opatření soudu zakazující chystanou pondělní stávku se podle předsedy Senátu a bývalého šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha (ČSSD) musí respektovat, i když je prý chybné. Štěch to řekl ČTK s tím, že odpovědí by prý měla být ještě razantnější akce, a vyzval občany k podpoře stávky. Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním reformám. "Považuji za velmi hrubou chybu, že člen vlády se ve věci stávky obrátil na soud," uvedl. Rozhodnutí soudu je podle něj chybné a neadekvátní, u občanů to podle něj sníží již tak nízkou důvěru v soudy. "Předpokládám, že odbory budou předběžné opatření respektovat," dodal ale s tím, že odpovědí by mohla být ještě razantnější akce.
Sobotka: Předběžné opatření soudu je nezákonné
Předběžné opatření pražského městského soudu, které zakazuje pondělní stávku odborových svazů v dopravě, je podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nezákonné a odporuje judikatuře Nejvyššího i Ústavního soudu. Podle něj se na tuto stávku nevztahuje zákon o kolektivním vyjednávání, jak zdůvodnil své stanovisko soud, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. S rozhodnutím soudu nesouhlasí i KSČM. "Tato stávka je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá plné ústavních ochrany podle článku 27 odstavce 4 Listiny základních práv a svobod," napsal předseda ČSSD v tiskovém prohlášení. Upravuje-li zákon pravidla stávky jen v případech stávky v souvislosti s kolektivním vyjednáváním, plyne z toho podle Sobotky závěr, že není v českém právním řádu jiná možnost omezení tohoto práva.
Sobotka také uvádí, že v judikatuře soudů byl přijat závěr, že právo na stávku lze využít nejen ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy, ale i za účelem obrany jiných hospodářských a sociálních zájmů zaměstnanců u jejich zaměstnavatelů. ČSSD také pochybuje i o oprávněnosti pražského městského soudu vydat předběžné opatření na návrh ministerstva financí, které prý není podle žádného právního předpisu legitimovaným navrhovatelem k jeho podání. Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po jedná vlády uvedl, že ministerstvo financí podávalo návrh, protože je z kompetenčního zákona zodpovědné za hospodaření státu.
(Citace z mailového zpravodajství ČRo)

pondělí 6. června 2011

Levnější i bezpečnější

Týdeník EURO, 22/2011, strana 70
Cloud computing
Levnější i bezpečnější
Cloud computing přináší významné investiční i provozní úspory. Současně zajišťuje vysokou dostupnost, výkonnost i bezpečnost IT systémů.

Většina zahraničních, ale i tuzemských, společností postupně přichází na chuť cloud computingu, který v poslední době čeří zdánlivě klidné vody firemních IT oddělení. Ačkoli se postupně dostává do našeho slovníku, jen málokdo skutečně tuší, v čem spočívají jeho výhody.
Na druhé straně se ve spojení s virtuálními datovými centry a cloud computingem začíná objevovat také velké množství výhrad především k bezpečnosti uložených dat. Máme se skutečně čeho bát?

Drahá klasika
Standardní nevirtuální datové centrum je určeno pro umístění a provozování informačních technologií, obvykle serverů, diskových polí, routerů, switchů. Takové centrum musí být umístěno v bezpečné lokalitě (kde například nehrozí záplavy nebo je omezen letový provoz), kde je dostatek elektrické energie přivedené přinejmenším ze dvou směrů a kde jsou k dispozici optické telekomunikační sítě alespoň ze dvou nezávislých směrů.
Virtuální datové centrum přináší zákazníkům výhodu v tom, že mohou uvedenou infrastrukturu využívat bez vlastních datových center, která jsou finančně velmi náročná. V případě cloud computingu nejsou nuceny investovat do nákupu vlastních serverů, diskových polí a dalšího IT a výpočetní výkon si nakupuje ve formě služby, tak jak zrovna potřebuje.
Nároky na výkonnost a spolehlivost IT infrastruktury u všech firem v posledních letech strmě stoupají. Důsledkem je pak nezbytné navyšování počtu serverů, rozšiřování kapacity datových úložišť, zavádění nových bezpečnostních standardů a v neposlední řadě i rostoucí kapacity datových linek. Výsledkem celého procesu pak není nic jiného než výrazná investiční náročnost na nákup nových počítačových komponentů, jejich umístění či významné provozní náklady. Jediným skutečně efektivním východiskem je využití cloud computingu, včetně navazujících specializovaných telekomunikačních služeb.

Šetří i proud
Primární výhodou využití služeb cloud computingu jsou významné úspory na straně investic a provozních nákladů, které společnostem pomohou zvýšit jejich profitabilitu a konkurenceschopnost. Firmy už nemusejí budovat nákladné dedikované serverovny nebo datová centra se zálohovanými klimatizačními a napájecími systémy, řešit provoz těchto serveroven, pořizovat a spravovat fyzické servery pro nasazení svých firemních aplikací, kde rostoucí nároky na výkon roztáčí neúměrný kolotoč investic. Přechod na cloud computing znamená i flexibilitu ve využití nakoupeného výpočetního výkonu, díky čemuž lze efektivně přidělovat prostředky pro jednotlivé aplikace v potřebném čase a platit skutečně jen za to, co je zapotřebí. Nezanedbatelnou výhodou je výrazná úspora elektrické energie nutné k provozu vlastních serverů a prostředků, které zároveň nemusejí být vynaloženy do budování prostor pro umístění fyzických serverů.

Zbytečné obavy
K samotné centralizaci IT infrastruktury je důležitá spolehlivá a dostatečně dimenzovaná datová konektivita pro připojení uživatelů, kteří pracují s aplikacemi či daty ve virtuálním centru. Firmy a jejich pobočky jsou proto připojeny prostřednictvím zabezpečené privátní sítě. V případě požadavku zákazníka lze do centra přistupovat také prostřednictvím internetu. Důležitým parametrem služeb cloud computingu je rovněž garance a záruka kvality (SLA), v neposlední řadě i stabilita na straně poskytovatele.
Někteří IT manažeři mají přesto strach z nízkého zabezpečení dat, která jsou zpracovávána a ukládána mimo jejich vlastní IT infrastrukturu. Kolem využití cloud computingu se tak vznášejí obavy z nedostatku dohledu nad samotnými servery nebo chybějící kontroly. Firmy se zkrátka cítí zranitelně.
Data uložená v cloudu jsou vystavena podobným rizikům jako v případě jejich uložení ve firemním IT prostředí. V obou variantách jsou uložena na serverech a úložištích, kde k nim mají přístup koncoví uživatelé a IT administrátoři. Pokaždé je tak nutné data chránit. V porovnání s lokálními IT systémy však cloud computing poskytuje výrazně vyšší možnosti v oblasti zabezpečení. Hlavním důvodem je využití špičkových odborníků a technologií, které si většina společností nemůže z finančních důvodů dovolit. Je přece jen velký rozdíl, pokud náklady na bezpečnost musí krýt jedna firma nebo když jsou z podstatné části rozděleny na větší množství firem.

Marcel Procházka
manažer, České Radiokomunikace

středa 1. června 2011

V Afghánistánu zahynul český voják

V Afghánistánu zahynul český voják, další dva byli zraněni
V afghánské provincii Vardak zahynul dnes ráno český voják. Se svým obrněným vozidlem Iveco najel na improvizované výbušné zařízení. Je to čtvrtý český voják, který přišel v Afghánistánu o život. Po výbuchu na následky zranění zemřel také afghánský tlumočník. Další dva vojáci byli zraněni, jedním z nich je velitel českého poradního a výcvikového týmu podplukovník Michal Kucharský. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka se Kucharský s velkou pravděpodobností po ošetření vrátí zpět do funkce. K nešťastné události došlo krátce po půl sedmé SELČ. Vojáci se v transportéru pohybovali poblíž vesnice Salar. Vojáci jeli na pravidelné setkání s místními obyvateli. Při výbuchu byl rotmistr narozený v roce 1980 smrtelně zraněn, voják v hodnosti rotného a afghánský tlumočník byli zraněni těžce a velitel Kucharský utrpěl lehké zranění. Ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že je smrtí českého vojáka hluboce zarmoucen. "Tak jako každý rok se situace v Afghánistánu v letních měsících zhoršuje a četnost podobných incidentů narůstá," poznamenal. Podle něj měli čeští vojáci dosud štěstí a smutné události se jim vyhýbaly. "Na našem dalším působení v Afghánistánu to ale nic nemění, vojáci pokračují v plnění svých úkolů," dodal.
(podle mailového zpravodajství ČRo)

Smrt vojáka
Autor: Ivan Hoffman

Smrt vojáka v Afghánistánu je tradičně příležitostí k zamyšlení, zda má tato mise smysl. Je mimochodem zajímavé, že se smysl naší vojenské přítomnosti nezvažuje tehdy, když vojáci NATO pozabíjejí další afghánské civilisty.
A rovněž je zvláštní, že naši vojáci jsou v Afghánistánu nikoli proto, že by to chtěli Afghánci, nýbrž že to chtějí Američané. Když už jsme v NATO, těžko prý nebýt tam, kde se chce být našim spojencům. A že už Afghánci v Afghánistánu cizí vojáky nechtějí, nás jaksi nezajímá.
Pokud není jasné, co v Afghánistánu vojenskou přítomností sledujeme, těžko se vysvětluje, za co tam naši vojáci umírají. Umírají pravda za to, aby naučili Afghánce bojovat. Jenomže u Afghánců se nikdy neví, jak s touto dovedností v budoucnu naloží, s kým a proti komu budou válčit. Abychom ještě nebyli překvapeni, když naše vojáky budou coby okupanty vyhánět Afghánci, které si na sebe vycvičili.
S válkou v Afghánistánu je ta potíž, že se nejedná o válku obrannou. Naši vojáci nás tam určitě nebrání, nejsme tam ohroženi. Nikdo nám tam nic neudělal. To válčení v Afghánistánu stojí jenom spoustu peněz, za které by šlo obyčejným lidem v násilím sužované zemi koupit něco rozumnějšího, než jsou náboje. Z toho, že k nim přicházejí umírat cizí vojáci, Afghánci žádný užitek nemají. Smrt na ně navíc nedělá dojem. Číhá na ně na každém kroku. To nejlepší, co můžeme jak pro Afghánce tak pro sebe udělat, je odvelet naše vojáky domů. Zapamatují si to, a jednou s námi zato z vděčnosti třeba udělají nějaký vzájemně užitečný byznys! A pokud jde o všelijaké geopolitické a strategické záměry, ty si naši spojenci stejně určují bez nás. Nemá význam se jim motat pod nohama.

Když ono to není tak jednoduché, jak to v glose pan Hoffman popsal...